"Uzun vadede BİM'i geçeriz"

Turgut Aydın ve Ahmet Yaşar Aydın, Turgut Aydın Holding'in 2010'da 1 milyar doları yakalayacağını söylüyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Uzun vadede BİM'i geçeriz"
Turgut Aydın, Türkiye’nin tekstil duayenlerinden biri... Ancak son dönemde onun ve ailesinin adını daha çok sağlık, gayrimenkul ve perakende sektöründeki önemli girişimleriyle duyuyoruz. Önce Memorial Sağlık Grubu’nu yaratan Turgut Aydın, ardından gayrimenkule ve sonra English Home’u alarak tekstil perakendeciliğine giriş yaptı. Geçen yıl icradan çekildi ve yetkilerini büyük oğlu Ahmet Yaşar Aydın’a devretti. Grup bu süreçte de önemli yatırımlarla ve satın almalarla dikkat çekti. 2009’un sonlarında, önce A101’in çoğunluk hisselerini alarak gıda perakendeciliğine giriş yaptılar. Ardından hastane sayılarını 1’den 5’e çıkaracak önemli yatırımlara ve satın almalara imza attılar. Çok yakında sağlıkta Azerbaycan, Arnavutluk, Irak ve Libya’daki girişimcilerle süren ortaklık görüşmelerinin en az 2 tanesini hayata geçirecekler. Gayrimenkulde ise hastane, AVM ve konutu aynı anda barındıran çok iddialı bir projenin imzalarını atmak üzereler. “Önceden belirlediğimiz ve bizim için cazip sektörler var. O sektörlerle ilgili bir süredir araştırma yapıyor, fırsatları bekliyorduk. 2008 ve 2009’da krizle birlikte fırsatları daha sıkı takip ettik. Kriz yıllarında gerçekten daha fazla fırsat ortaya çıkıyor. O yüzden 2009 bizim için atılım yılı oldu” diye konuşan Ahmet Yaşar Aydın, 2009’da 600 milyon dolar olan cirolarını 2010 sonunda 1 milyar dolara ulaştıracaklarını söylüyor. Grubun en hızlı büyüyeceği sektör olan perakendede ise Aydın, gelecek hedeflerini şöyle dile getiriyor: “5 yıl içinde de en az 2 bin mağazaya ve 4,4 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Sektör konsolide olurken büyük oyuncular arasında olmak istiyoruz. Perakendede 2012’den itibaren yurtdışına çıkacağız. Almanya’da Lidl, Aldi’yi nasıl geçtiyse biz de Türkiye’de BİM’i öyle geçeceğiz.” Turgut Aydın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın ve büyük oğlu grubun icra kurulu başkanı Ahmet Yaşar Aydın’ın, Capital’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:
CAPITAL: Türkiye’nin önemli tekstil gruplarından biriyken son dönemde Aydın Ailesi’nin adını daha çok Memorial Sağlık Grubu, A101 ve gayrimenkulle duyuyoruz. Grubun yatırımlarına ne şekilde yön veriyorsunuz?
Yaşar Aydın: Tabii ki önceden belirlediğimiz ve bizim için cazip olan sektörler var. O sektörlerle ilgili bir süredir araştırma yapıyorduk, fırsatların doğmasını bekliyorduk. 2008 ve 2009’da krizle birlikte fırsatları daha sıkı takip ettik. Kriz yıllarında gerçekten daha fazla fırsat ortaya çıkıyor. O yüzden 2009 bizim için atılım yılı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz