Yaşar'da yeni dönem

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

19.07.2016 15:18:260
Paylaş Tweet Paylaş
Yaşar'da yeni dönem
Selim Yaşar, 2000 yılı Nisan ayındaki Yaşar Holding Genel Kurulu’nda Yaşar Holding’deki görevlerinin tamamından ayrıldı. Bundan sonra grupla ilişkisi sadece hissedar olarak devam etti. ESİAD, EBSO, İzmir Kalkınma Platformu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yönetim rolleri üstlendi. Kendi girişimlerini hayata geçirdi. Aradan 14 yıl geçtikten sonra gruba babası Selçuk Yaşar’ın davetiyle geri döndü. 2015’in Nisan ayında ise Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Selim Yaşar, aslında bugüne kadar aile ilişkileri hakkında yanlış anlaşılmaların olduğunu düşünüyor ve “Babamın bana güveni önceden de tamdı, şimdi de tamdır” diyen Yaşar, şöyle devam ediyor: “Boya, kimya ve içecek grubunu 8 yıl yönettim. 8 yıl boyunca 11 şirketi idare ettim. 11’i de kârdaydı. Babam bana bir gün olsun ‘Bu işi neden böyle yapıyorsun’ demedi. Hepsi başarılıydı. Biz aynı düşüncede olan insanlarız, milliyetçiyiz, milli markaları, dürüst çalışmayı severiz. Devlet ihalesi peşinde koşmayız.” Selim Yaşar, grubun 2015’te elde ettiği yüzde 10’luk büyümeyi 2016 yılında da tekrarlayacağını hatta yüzde 15’e çıkarabileceğini söylüyor. 2016 Haziran’ı itibarıyla hayata geçecek pek çok yeniliğin haberini veren Yaşar, ürün çeşitlerini 600’den 660’a taşıyacaklarını, zeytin gibi yeni kategorilere gireceklerini, dondurulmuş ürün ve diğer ürün kategorileri de çeşitlendireceklerini belirtiyor. Enerji, tarım, boya ve gıdada 2016’da toplam 200 milyon TL yatırım yapacaklarını sözlerine ekliyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
*14 yıl yönetimden ayrı kaldıktan sonra yönetim kurulu başkanı olarak gruba döndünüz. Bu süreçte neler yaşandı?
 Evet, gruptan 2000 Nisan’ında gerçekleşen genel kurulda ayrıldım. 14 yıl yönetimden ayrı kaldım ama Yaşar Holding’de ortaklığım devam etti. Geçen yıl nisan ayındaki genel kurulda babam Selçuk Yaşar’ın isteği üzerine yönetim kurulu başkanlığını üstlendim. Yaşar Holding’de eş ortaklarız. Babam, iki kız kardeşim ve ben. Rahmetli dedem Durmuş Yaşar kurmuş, babam ve amcam ikinci kuşak, biz üçüncü kuşağız.
* Şu an iş bölümünü nasıl yapıyorsunuz?
 İdil Hanım; Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı; Feyhan Hanım Pınar Et’in yönetim kurulu başkanı; ben DYO’nun ve Pınar ürünlerini dağıtan dağıtım şirketinin yönetim kurulu başkanıyım. Gayet işbirliği içinde çalışıyoruz. Zaten tek kişinin vakti yetmiyor, dolayısıyla onların da şirketlere sahip çıkmasıyla el birliğiyle güç birliği yapmış oluyoruz. Kardeşlerimle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.
* Bu 14 yıl içinde grubu izlediniz mi? Yönlendirmeleriniz oldu mu?
 Hissedar olarak evet.
* Gruptan uzak kaldığınız dönemde neler yaptınız?
 Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) başkanlığı yaptım, Odalar Birliği’yle meşgul oldum. Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) 8 kurucusundan biriyim. Sanayi Odası’yla beraber üniversite-sanayi işbirliği konseyini kurduk. Onun başkanlığını yaptım. 6-7 yıl Karşıyaka Belediye Meclisi’ne girdim. Beş yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği yaptım. Bu arada 4 şirket kurdum. Biri İzmir Tekno Park A.Ş. Bu şirketi EBSO’da sanayicilerle birlikte kurduk. Orada 32 tane proje geliştirdik. Ufak bir inşaat şirketim, bir danışmanlık şirketim, bir de gıda şirketim var. Yabancı yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmaları konusunda danışmanlık veriyorum. Bu arada İzmir Kalkınma Platformu’nun başkanlığını yürütüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz