Yeni alımlar peşindeyiz

Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni alımlar peşindeyiz


Capital: Enerjide de çok hızlı büyüdünüz. Burada neler yapıyorsunuz ve neler yapacaksınız?
- Şu anda Türkiye'de 6 enerji santralimiz var. Enerjideki kurulu gücümüz 600 megavat, 2 milyar kilovat/saat de enerji üretiyoruz. Bugüne kadar enerjiye 1,5 milyar dolar yatırım yaptık. Bundan sonra da hidroelektrik santrallerde büyümeyi hedefliyoruz. Bu yılın sonuna doğru iki santralimiz daha devreye girecek. Bir tane de Aydın'da jeotermal santral kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Ana hedefimiz, kurulu gücümüzü 1.000 megavat'a, enerji üretimimizi de 4 milyar kilovat/saate çıkarmak. Her yıl bir veya iki santral kurmayı hedefliyoruz.

Limak'ın gelecek planları
1- 2012'de yeni yatırımlarla yüzde 20 büyüyerek 3 milyar doları yakalayacağız.
2-  Bu yıldan itibaren grubumuzdaki dengeler değişecek. 2013'te kesinlikle enerji, inşaatı geçecek ve bir numaralı işimiz olacak.
3-  Çimentoda Türkiye'de yeni alımlar peşinde koşuyoruz. Yurtdışında ise tesis kurmak için çalışıyoruz.
4-  Bu yılın sonuna doğru iki hidroelektrik santralimiz daha devreye girecek. Her yıl 1-2 santral kurmayı hedefliyoruz.
5-  Enerjide ana hedefimiz, kurulu gücümüzü 1.000 megavat'a, enerji üretimimizi de 4 milyar kilovat/saate çıkarmak.
6-  Kömüre dayalı termik santral ile doğalgaza dayalı termik santraller kurmayı hedefliyoruz.
7-  Fırsat bulursak rüzgar ve doğalgaza dayalı santraller de kuracağız. Güneş enerjisine girmek de önümüzdeki dönemde hedeflerimiz arasında.
8-  Güney ve Orta Afrika'da yeni havalimanlarıyla ilgileniyoruz. Artık Afrika'nın kuzeyini bıraktık, aşağılara inmeye başladık.
9-  Çalıştığımız sektörlerde kapasite artırımı veya satın almalarla büyümeyi hedefliyoruz. Bu sektörlerdeki deneyimimizi yurtdışına taşımak istiyoruz.
10- Önümüzdeki dönemde hedefimiz gıdada fabrikalarımızın sayısını artırmak. Meyve suyunu ve salça işimizi çeşitlendirip büyütmeyi hedefliyorum.
11- Önümüzdeki 5 yıl içinde her yıl ortalama 1 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz.
12- Bu tempoda büyümeye devam edersek 2023 yılında 5 milyar dolar ciroya ulaşabiliriz.

Capital:
Dağıtımda da varsınız. Burada ne kadar aboneniz var?
- Enerjide büyük oyuncu olmak için mutlaka dağıtım alanında da olmak gerekiyor. Biz de Cengiz ve Kolin gruplarını yanımıza alarak Türkiye'deki elektrik dağıtım ihalelerinden 2 tanesini satın aldık. Bugün dağıtımda 3 milyonun üzerinde abonemiz var. Sonuçta kısa sürede yaptığımız önemli satın almalarla bugün Türkiye'nin en büyük ilk 10 enerji şirketinden biri olduk. Bu, bizim için çok önemli ve stratejik bir başarı.

Capital: Enerjide yeni alanlara girecek misiniz?
- Enerjide mutlaka çeşitlilik gerektiğine inanıyorum. Ana hedefimiz kömüre dayalı termik santral ile doğalgaza dayalı termik santraller kurmak. Fırsat bulursak rüzgar ve doğalgaza dayalı santraller de kuracağız. Güneş enerjisine girmek de önümüzdeki dönemde hedeflerimiz arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz