"Yeni hedefimiz global 1.000"

Aküden janta, atıktan sigorta ve lojistiğe kadar 5 farklı sektörde 15 şirketi yöneten İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci ile İzmir’deki merkezlerinde yeni dönem stratejilerini ve otomotiv yan sanayinin geleceğini konuştuk.

1 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni hedefimiz global 1.000
Perihan İnci, İnci Holding’in son 10 yıldaki 4’üncü başkanı. Geçen yıl, görevine başlayan İnci, “Kurumsallaşmayı tamamladık. Artık satın alma dönemindeyiz” diyor. Bu yıl ve 2015’te otomotiv yan sanayinde önemli satın almalar yapacaklarını söylüyor.

Otomotiv yan sanayinde akü ve jantın dışında 4 yeni alana gireceklerini belirtiyor ve ekliyor: “Hedefimiz ciromuzu 1 milyar TL seviyesinden 4 milyar TL’ye çıkarıp dünyanın en büyük ilk 100 otomotiv üreticisi arasına girmek.”

Perihan İnci, 1 milyar 200 milyon TL cirosu olan Türkiye’nin en büyük akü ve jant üreticisi İnci Holding’in yönetim kumlu başkanı. Holdingin kumcusu Cevdet İnci’nin vefatının ardından sırayla başkanlık görevini devralan 5 kız kardeşin en küçüğü. Bir yıl önce ablası Meral İnci Zaim’in yerine geçen İnci, holdingin son 10 yıldaki 4’üncü başkanı.

Uzun yıllar Antalya’da tekstil sektöründe çalışan daha sonra kendi işini kuran İnci’nin, 3 yılla sınırlı görev süresinde iddialı hedefleri var. İnci, kurumsallaşmasını tamamlayan aile şirketinin satın alma ve büyüme döneminde olduğunu söylüyor.

Gelecek 10 yılda 4 kat büyüklüğe ulaşacaklarını belirten İnci, “10 yıl sonrası için hedefimiz ciromuzu 4 milyar TL’nin üzerine çıkarmak. Bunun için özellikle bu yıl ve 2015’te otomotiv yan sanayinde önemli satın alma ve ortaklıklar yapmayı planlıyoruz. Büyük ölçüde inorganik büyüyeceğiz” diyor.

İnci, satın almaların akü ve jantın dışında olacağını, yaptıkları her yatırımın en az 50 milyon dolar ve üzerinde olacağını da ifade ediyor. İn-ci’ye göre otomotivde Çinli üreticilere karşı ayakta kalmanın ön koşulu da Avrupa’daki güçlü markaları satın almak ya da onlarla ortaklık yapmaktan geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz