"Yeni işlerle büyüyeceğiz"

Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner ile global ekonomide büyümenin yeni yollarını konuştuk...

5.12.2016 13:39:520
Paylaş Tweet Paylaş
"Yeni işlerle büyüyeceğiz"
Bosch Grubu, dünyanın önemli teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden biri. Grup, 2015’te 70,6 milyar Euro’nun üzerinde bir ciro gerçekleştirdi. Endüstri 4.0’ın en önemli temsilcilerinden biri olan grup, gelecekte büyümenin de nesnelerin internetiyle birlikte oluşacak yeni iş modelleri ve yeni işlerden geleceğine inanıyor. Öte yandan geleneksel iş alanlarında önemli hamleler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda grup BSH Ev Aletleri şirketindeki Siemens hisselerinin tamamını satın aldı ve BSH’nin tek sahibi oldu. Otomotiv direksiyon iş kolunu oluşturan otomotiv direksiyon sistemi ortak girişimini de tamamen satın aldı. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner, “Bu satın almalar özellikle akıllı ev ve otonom (sürücüsüz) sürüş alanlarındaki faaliyetlerimiz açısından mükemmel ve stratejik katkı sağlıyor” diyor. Denner, ABD’deki start up Seeo’nun satın alınmasıyla birlikte bu alanda önemli bir ilerleme sağlayabilecek batarya teknolojisini elde ettiklerini belirtiyor. Denner, 2016’da yüzde 3-5 oranında bir büyüme hedeflediklerini söylüyor. Yenilikçi ürün ve servislerle büyümenin yaratılması hedefleniyor. Denner, “Endüstri 4.0’da kendimizi önde gelen bir kullanıcı ve sağlayıcı olarak görüyoruz. 2020 yılı itibarıyla ağa bağlı endüstrinin 1 milyar Euro’luk bir tasarruf sağlamasını ve 1 milyar Euro fazladan satış oluşturmasını bekliyoruz” diyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner ile global ekonomide büyümenin yeni yollarını konuştuk:
* 2015 Bosch için nasıl bir yıldı? 2016 nasıl gidiyor?
 2015, durgun global ekonomiye rağmen Bosch için iyi bir yıl oldu. Hedeflerimizi tutturduk. 2015‘te 70,6 milyar Euro’nun üzerinde bir ciroya ulaştık. 2016’da yüzde 3-5 arasında bir büyüme hedefliyoruz. Ama yılın başından beri devam eden yavaş büyüme hızı devam edecek olursa, bu ölçeğin alt limitini yakalarız. 2015’te ileriye yönelik harika bir adım attık. Satış gelirleri en yüksek seviyesine ulaştı ve kârla ilgili de artış yaşadık. Satış gelirlerindeki bu artışta, eski ortak girişimimiz BSH Ev Aletleri ile otomotiv direksiyon sistemi ortak girişiminin tamamen satın alınması kısmen rol oynuyor. Her ikisi de kendi alanlarının önde gelen oyuncuları. ABD’deki start up Seeo’nun satın alınmasıyla birlikte bu alanda önemli bir ilerleme sağlayabilecek batarya teknolojisini elde ettik. Mobilite çözümleri alanında, motosikletler, ayrıca ticari araçlar ve arazi araçları için yeni iş birimleri kurduk. Buradaki amacımız bu segmentlerdeki müşterilerimize daha yakın olmak.
* Global ekonomideki durgun ortam sizi etkiledi mi?
 Durgun ortama rağmen operasyonel seviyede iyi işler gerçekleştirdik. Çin pazarı başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamadan etkilendik. Dahası Rusya ve Brezilya durgun ekonomiyle mücadele ediyor. Bununla birlikte başta Batı Avrupa olmak üzere Avrupa, beklenenden daha iyi bir performans sergiledi. Kuzey Amerika’da cesaret verici bir ekonomik büyüme yaşadık. Otomotiv üretimi, özel tüketim ve inşaat faaliyetleri gibi işimizin önemli faktörleri, orta seviyeli büyüme hızları kaydetti.
* Bulunduğunuz sektörlerde nasıl performans sergilediniz?
 Mobilite çözümleri sektörümüz, 2015’te yaklaşık yüzde 12’lik bir artışla 41,7 milyar Euro’ya yükseldi. Bu rakam, iş sektörünün operasyonları sadece yüzde 2’lik artışla 92 milyon adede çıkan global otomotiv üretiminden daha iyi bir performans sergilediğini gösteriyor. Araç elektrifikasyonu alanında da ilerleme kaydediyoruz. 30’un üzerinde proje yaptık. Elektromobilitenin geliştirilmesine her yıl neredeyse 400 milyon Euro yatırım yapıyoruz. 2015’te, marş motorları ve jeneratörler bölümünü ayırmaya hazırlanmaya ve ikinci bir adım olarak bir alıcı veya bir ortak aramaya karar verdik. Bölümü, geleceğe yönelik bir potansiyel olarak sunmak istedik. Dayanıklı tüketim malları sektörü, iyi bir büyüme kaydetti. 2015’te satış gelirleri 17,1 milyar Euro’ya yükseldi. Enerji ve bina teknolojisi sektöründe, satış gelirlerimiz yüzde 11 artarak 5,1 milyar Euro’ya yükseldi. Akıllı enerji ve bina teknolojisi alanında dünyanın önde gelen sistem tedarikçilerinden biri olma hedefimiz var. 2015’te satın almalar ve ortak girişimlerle pozisyonumuzu güçlendirdik. Akıllı ev pazarında da operasyonlara başladık ve böylece iş faaliyetlerimizin kapsamını genişlettik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz