Yeni kanunla sektörümüz yüzde 15 zıplar

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu, sektörü, rekabeti ve büyümenin yönünü Capital'e anlattı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanunla  sektörümüz yüzde 15 zıplar

NURGÜN EYÜBOĞLU, sektörün 1 numarası Yapı Kredi Leasing'in genel müdürü... 2008'deki "sok" küçülmeyle hızla gerileyen sektörün 2010'dan sonra 2011'de kendine geldiğine dikkat çekiyor. "Büyük olasılıkla yılı 6 milyar dolarla kapatırız" diye ekliyor. Ona göre sektör önümüzdeki dönemde hızlı büyüyecek ve 2016'da 20 milyar dolara ulaşacak. Ancak, vergi düzenlemeleri ve özellikle de yeni kanunun çıkmasıyla, büyüme ivme kazanacak. Eyüboğlu, "Kanunun devreye girmesi itici güç olur. Rakamları yüzde 10-15 seviyesinde zıplatır" diyor.Yapı Kredi Leasing, yüzde 19'luk pazar payıyla leasing sektörünün lideri... 2011 yılında sektör yüzde 50 büyürken, hacim bazında yüzde 70'lik bir büyüme ile öne çıkmayı başardı. Genel müdür Nurgün Eyüboğlu, bu performansı, yaygın iş yapma alışkanlıklarına borçlu olduklarını söylüyor ve ekliyor: "Sektörü ve ürünlerimizi anlatarak müşteri bulma stratejimiz işe yaradı." 2007'de 8,7 milyar dolarla zirve yapan leasing sektörü, 2008'de bir şok yaşamış ve işlem hacmi 2009 yılında da 2,2 milyar dolara gerilemişti. Eyüboğlu, yakaladıkları başarıda, bu dönemi iyi değerlendirmelerinin etkili olduğunu söylüyor. Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu, sektörü, rekabeti ve büyümenin yönünü Capital'e anlattı.

Capital: Yapı Kredi Leasing son yıllarda nasıl bir performans gösteriyor?
- Yüzde 19 pazar payıyla sektördeki liderliğimizi sürdürüyoruz. 2009'da da pazar lideriydik. Oturmuş bir liderliğe sahibiz. Bu başarımızı yaygın iş yapma alışkanlığımıza borçluyuz. 2012'de 25'inci yılımıza giriyor olacağız. Şu anda 4 bin 200 müşteriye hizmet veriyoruz. Her yıl ortalama 2 bin 200, 2 bin 300 adet yeni işlem gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 9 aylık bilançolara göre işlem hacmimiz 691 milyon dolara ulaştı. 9 ayda bin 840 adet işlem yaptık. Yaklaşık 3 milyar TL varlık büyüklüğümüz var.

Capital: 2011'de yüzde kaçlık bir büyüme kaydettiniz?
- Geçen yıla göre hacimde yüzde 70 büyüdük. İşlem adedimiz yıl sonunda yüzde 64 büyümüş olacak.. Müşteri adedimiz ise yüzde 60 seviyesinde arttı. Bizim en önemli hedefimiz; leasing sektörünü daha çok yatırımcıya tanıtmak ve tüm faydalarını anlatmak. Bugün yüzde 50'nin üzerinde büyüyen hiçbir mecra yok. Yapı Kredi Leasing her yıl yüzde 50-60 gibi bir aralıkta büyüme imkanı buldu. Pazar sizce nasıl gelişecek? Özellikle leasing'de KOBİ'ler çok konuşuluyor... Sektörde banka iştiraki olan şirketler var. Bir de belli bir ürünün satıcıları ile doğnıdan üreticisi olan, şirketin finans şirketi gibi davranan "captive" denilen leasing şirketleri var. Banka iştiraki olanlar biraz da bankalarının büyüklüğüne paralel olarak yaygın ağda çalışabilen yapıya sahip oldukları için daha yukarı noktada. Bu biraz şirketlerin bakış açılarıyla ve stratejileriyle ilgili. Biz her segmente hizmet verecek şekilde yapılandık. Portföyümüzde ticari segmentte yer alan şirketler de var, büyük ölçekte kurumsal müşteri de, KOBİ olanlar da... KOBİ çok yükselen bir trend. Zaten leasing aslında bir KOBİ ürünü. Çünkü KOBİ'ye sunacak bir sürü avantajı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz