"Yeni yönetmelik rekabeti artıracak"

Mehmet Cantekin ile leasing ve faktoringin 2017 performanslarıyla özellikle hareketlenen finansman şirketlerinin büyüme fırsatlarını masaya yatırdık...

29 EYLÜL, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
"Yeni yönetmelik rekabeti artıracak"

  • Finansman şirketleri sektörünün bu yıl sonu ve uzun vadede geleceği nasıl olacak? 

 Bu yılın ilk çeyreğinde finansman şirketlerinin işlem hacmi yüzde 94 büyüme yakaladı. Burada en büyük rol, Turkcell Finansman’ın. Finansman şirketlerinde bu yılın ilk çeyreğinde yine baz etkisi nedeniyle kârlılıkta yüzde 100’ü aşan rakamlar görülüyor. Bu yıl sonunda da baz etkisinden dolayı kârlılık en az yüzde 30 olacaktır. Finansman şirketleri sektörü ikiye ayrılıyor: Bir otomotiv ve ticari araç ağırlıklı çalışan büyük kaptiv finansman şirketleri mevcut. Bir de Turkcell Finansman gibi her türlü ticari ve bireysel müşteriye hizmet veren daha yeni şirketler. Kaptiv finansman şirketlerinin 2017 yılında yine genel ekonomik şartlardaki iyimser gidişata paralel olarak işlem hacminde yüzde 25’lik bir artış olacağını öngörüyorum. Bu alanda yeni oyuncu beklentim yok. Genele hitap eden ve kaptiv olmayan finansman alanında ise Turkcell Finansman’ın ardından Evkur ve QNB Finansbank’ın iştiraki olan Hemenal gibi yeni oyuncular devreye giriyor. Bu alan 2017’ye hızlı başladı. Bu finansman şiketlerinin hem daha geniş kitlelere hitap ettikleri hem ilk yıl baz etkisinden dolayı büyüme beklentileri oldukça yüksek. Kaptiv olmayan finansman şirketlerinin yüzde 50’den daha fazla büyümesini bekliyorum. Bugün kaptiv olmayan 3 şirketin finansman şirketleri sektör işlem hacminde payı yüzde 35- 40 civarında. Bu yılın sonunda bu payı hızla artıracaklar, işlem hacminin yüzde 50’sini gerçekleştireceklerini öngörüyorum. 

  •  Finansman şirketlerine yeni oyuncular gelecek mi? 

 İki ay önce bankaların destek hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik öncesi kaptiv olmayan finansman şirketleri için faaliyet alanları oldukça güvenliydi; bankaların giremediği yaygın dayanıklı tüketim, mobilya ve ya beyaz eşya bayilerinde hızlı ve doğrudan finansman faaliyetlerinde bulunuyorlardı. Ancak maalesef yönetmelik değişikliğiyle artık belli şartları yerine getirmek suretiyle bankalar da tüm satış kanallarında olabilecek. Böylece finansman şirketleri için en çekici olan noktalarda rekabet ortamı oluşacak. Bu da yeni finansman şirketlerinin sektöre girme iştahı azaltıyor.


TÜRKİYE’NİN İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ”

3,5 MİLYON MÜŞTERİ
Turkcell Finansman olarak Mart 2016’da faaliyete başladık. 2017 Mart ayı verilerine göre 2,5 milyon müşteriye toplam 4 milyar TL kredi kullandırdık. 575 milyon TL gibi rekor bir sermayeyle kurulduk. 2017 yılını yüzde 75’lik büyümeyle kapatmayı planlıyoruz. 2017 sonunda sağladığımız finansman tutarı, 2016 sonundaki 2,5 milyardan 4-4,5 milyar TL’ye çıkacak. İlk yılımızı doldurmadan bono ihraç ettik, seküritizasyona önem veriyoruz. Alacaklarımızı menkul kıymetleştirerek sermaye piyasasından kaynak sağlamaya çalışıyoruz. Bu ihraçlara devam etmeyi planlıyoruz. Her ihraç sonrası yıl sonu büyüme beklentimizi daha yukarı çekeceğiz. Yıl sonunda müşteri sayımızı da 3,5 milyona taşırız.
HEDEFTE NE VAR? İlk etapta faaliyetlerimize Turkcell’in faturalı bireysel abonelerine destek vererek başladık. Turkcell’in 35 milyon abonesi bulunuyor. 2016 sonundan bu yana ön ödemeli müşterilere de destek veriyoruz. 2017’de odağımızda ön ödemeli ve ticari müşteriler olacak. 2018 yılı sonrasında ise tüm Türkiye’de bireysel ve ticari müşterilerin finansman ihtiyacını karşılayacağız. Türkiye’nin teknoloji yolculuğunda destek sağlamak istiyoruz yani ses, data gibi Turkcell ürünlerinin içinden geçtiği tüm ürünlerin finansmanında çalışıyoruz. Ticari müşterilerle örneğin tıbbi cihazlardan server’lara data merkezlerine kadar farklı ürünlerin de finansmanında olacağız."ÇOK İDDİALI BİR FİNTECH ŞİRKETİ OLACAĞIZ"

YENİ ŞİRKET 
Uzun vadede Turkcell Finansal Hizmetler Platformu olarak devam etmeyi düşünüyoruz. Bugün itibariyle bu platformun 2 ayağı var: Turkcell Finansman ve Paycell. Ayrıca faizsiz finansman sağlayacağımız katılım finansmanı şirketimiz için başvuru yaptık. Müşterilerimizin yüzde 15’i faizli finansman ürünü kullanmak istemiyordu, bu anlayışla başvurduk. Yakın zamanda kuruluş iznimizi bekliyoruz, bu yıl sonuna kadar faaliyete geçeceğiz.
ÖN ÖDEMELİ KART Konvansiyonel başlayıp cüsseli bir start up gibi büyüyerek Türkiye’nin iddialı fintech şirketlerinden olmak istiyoruz. Zamanla çıkaracağımız ön ödemeli kartlar, elektronik para ve sağlayacağımız dijital ödeme sistemleri ile bir fintech şirketi haline geleceğiz. Paycell ile ön ödemeli kart çıkaracağız. Bu kart çok uygun şartlarda dijital kanallarda kullanılabilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.