Yenilenebilir enerjinin payı yükselecek

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda önemli geri dönüşler aldıklarına da dikkat çekiyor.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilenebilir enerjinin payı yükselecek
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK konusu şirketler için gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Şirketler hem paydaşlarından hem de kamuoyundan gelen talepleri ve iklim değişikliği gibi dünyayı tehdit eden önemli sorunları göz ardı edemez hale geldiler. Bu anlamda sorumlu iş yapma modelleri oluşturmak şirketlerin ajandasında ilk sıralarda yerini almaya başladı. Sürdürülebilirlik konusunun kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, artan enerji talebine, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak cevap verdiklerini söylüyor. Ak, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda önemli geri dönüşler aldıklarına da dikkat çekiyor.

Enerjide sürdürülebilirlik konusu neden çok önemli ?
- Türkiye’nin cari işlemler açığında büyük payı bulunan enerji ithalatının 2011 yılında ülkemize faturası 48 milyar dolar oldu. 2020 yılına kadar enerji talep artış hızının dünya ortalamasının üzerinde olacağı tahminleri doğrultusunda, enerji arzı güvenliğinin sağlanabilmesi için yerli ve yenilenebilir kaynakların azami düzeyde kullanılması ilkesini temel alan ve küresel dinamikleri iyi okuyan bir enerji vizyonunun enerji sektörü tarafından benimsenmesi gerekiyor.

Zorlu Enerji için sürdürülebilirlik stratejisi ne zaman başladı?
- Sürdürülebilirlik yönetimi 2009 yılından bu yana grubumuzun stratejik
öncelikleri arasında yer alıyor. Önem ve öncelik verdiğimiz sürdürülebilirlik konusu, grubumuzun büyüme hedefleriyle de paralel ilerliyor. Zorlu Enerji Grubu olarak, ulusal ve uluslararası enerji stratejilerine paralel bir bakış açısı ile artan enerji talebine, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak cevap veriyoruz. 2011’de toplam kurulu gücümüz içindeki yenilenebilir payı yüzde 35’e ulaştı. Yenilenebilir enerji alanındaki projelerimizi artırarak portföyümüzde bu alanda yer alan yatırımlarımızın oranını büyütmeye hazırlanıyoruz.

Bu konuya şirkette kim liderlik ediyor?
- Sürdürülebilirlik yönetim kurulu ve genel müdür düzeyinde yönetilen bir konu ancak grubumuzun sürdürülebilirlikle ilgili önümüzdeki dönemde odaklanacağı konuları yöneticilerimiz ve çalışma arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarla belirledik.

Sürdürülebilirlikte sizin için en temel konular nelerdir?
- Hem ülkemizin hem de grubumuzun büyüme hedeflerine önemli etkisi olacak “yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi ve emniyetli ve güvenilir enerji tedariki” öncelikli olarak yöneteceğimiz sürdürülebilirlik konularımızın başında yer alıyor. Sosyal etkilerimizi en yoğun hisseden çalışanlarımızın mutluluk, sağlık ve güvenliği ile tesislerimizin bulunduğu yörelerde yaşayan yerel halka karşı sorumluluklarımız, öncelikli sosyal sürdürülebilirlik konularımız olarak öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz