"Yurt dışına odaklandık"

Mehmet Ali Aydınlar’la yeni dönemi ve yatırım planlarını konuştuk...

4.02.2017 14:17:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Yurt dışına odaklandık"
* O zaman sağlık sektöründe büyümek denildiğinde bu yenilerini açmak anlamına gelmiyor?
 Evet, açamıyorsunuz. Sadece ruhsatınız varsa açabiliyorsunuz. O nedenle de ilave hastane gelmiyor, hastane sayısı artmıyor. Şu anda 600’e yakın özel hastane var. Bunlar sadece el değiştiriyor. Biz de yurt içinde, kapanan hastaneleri satın alarak ya da ruhsatını alarak iki şekilde büyüyoruz. Genelde hastaneler bizim modelimize uygun olmadığı için yerini ve cihazlarını değil, ruhsatı alıyoruz.
* Bu uygulama sizce doğru mu?
 Kamu, haklı olarak birtakım önlemler aldığından regülasyonlar dolayısıyla sağlıkta dilediğiniz gibi büyümeniz mümkün değil. Aslında Türkiye’deki sağlık sektörünün büyüklüğü fena değil. 600’e yakın özel hastane var. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık sektörünün yüzde 30’u özel, yüzde 70’i kamu şeklinde olmalı gibi bir yaklaşımı var ki bence bu doğru bir yaklaşım.
* 2012 yılında IHH ile ortaklık anlaşması imzaladınız. Son durumda ortaklık yapınız nasıl oldu?
 Biz Acıbadem’de 3 ortağız. IHH, Khazanah ve benim ortaklığım var. Ayrıca IHH aynı zamanda hakim şirketimiz. Merkezi Kuala Lumpur’da olan IHH’in yaklaşık yüzde 30’u halka açık ve hem Singapur hem Malezya borsalarında işlem görüyor. Benzer şekilde bu şirkette de 3 ortaklı bir yapı var. Bu şirketin bir iştiraki aracılığıyla International Medical University (IMU) isimli bir üniversitesi bulunuyor. Bunların yanında iki tane hastane operasyonları yapan ana iştirak daha faaliyet gösteriyor. Bir tanesi Singapur merkezli Parkway Pantai Limited (PPL), diğeri de Türkiye merkezli Acıbadem... O bölgedeki hastanelerin tamamı PPL’ye, bu bölgedekilerin tamamı da Acıbadem’e ait. Ben bu ortaklığı yaparken buradaki bir kısım hissemi IHH ile takas ettim ve onlardan hisse aldım. Şu anda Acıbadem’in yüzde 25 hissesi bana ait. Takas ettiğim hisseler dolayısıyla ben, halihazırda hem IHH’in hem Acıbadem’in farklı oranlarda hem doğrudan hem de dolaylı olarak hissedarıyım. Acıbadem’deki yönetim kurulu başkanlığı ve CEO’luk görevimin yanı sıra IHH’e de icra kurulu ve yönetim kurulu üyeliğimle destek veriyorum.
* Bu ortaklığa karar vermeniz nasıl oldu?
 Finansal açıdan baktığınız zaman Acıbadem’in geçirdiği 3 önemli aşama var. Birincisi 2000 yılında şirketin yüzde 30’unu halka arz etmemiz, ikincisi 2008 yılında Abraaj Capital ile sağlık sektöründe ilk özel sermaye ortaklığını yapmamız, üçüncü ve sonuncusu da 2012 yılında IHH ile yaptığımız stratejik ortaklık. Abraaj Capital bir özel sermaye fonu olduğu için yaptığı ortaklığın stratejik bir amacı mevcut değildi. Bu nedenle belirli bir süre yatırım yapıp sonra hisselerini satarak çıkış yaptı. Bu satış sırasında onların hissesine talip olan çeşitli gruplar vardı. Benim de fikrimi aldılar ve bize en uygun yapı olan IHH üzerinde karar kıldılar.
* Şu anda Acıbadem’in büyüklüğü ne duruma geldi?
 Acıbadem, Uzak Doğu’nun en büyük, dünyanın ise ikinci büyük hastane grubun olan IHH’in bir parçası haline geldi. Ayrıca IHH olarak da son dönemlerde yapılan satın almalarla Hindistan’ın ikinci büyük sağlık grubu haline geldik, birincinin de ortaklık paylarına sahibiz.
* 2012 yılında sizinle yaptığımız bir söyleşide “Balkanlar’da en azından 3 şehirde daha Acıbadem’i göreceksiniz. 5-6 yıl sonra bölgede çok sayıda Acıbadem Hastanesi olacak” demiştiniz. Bu hedeflerin ne kadarını gerçekleştirdiniz?
 Bu hedeflerimiz gerçekleşiyor. Şu anda Üsküp’te bir hastanemiz, Bulgaristan’da 4 hastane ve 4 tıp merkezimiz var. Üsküp’teki Acıbadem Sistina adlı hastanemiz, o bölgenin referans hastanesi ve çok iyi çalışıyor. Bulgaristan’a 4 hastane ve 4 tıp merkezini bu yıl satın alarak girdik. Oradaki markamız da Acıbadem City Clinic. 125 milyon Euro düzeyinde yatırım yaparak Bulgaristan’ın en büyük özel sağlık sunucusu biz olduk; kalp cerrahisinin ve kanser tedavilerinin yarısını biz gerçekleştiriyoruz. Irak’ta bir hastanemiz var, ancak hisseleri bize ait değil, sadece işletmesini yürütüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz