Yüzyılın 20 projesi

Türkiye’nin geleceğine damga vuracak en büyük bütçeli 20 projeyi araştırdık...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüzyılın 20 projesi

Rafineri 10 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacak. Bunun 3 milyon tonunun Petkim, 7 milyon tonunun ise Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacağı belirtiliyor. Rafinerinin normalde ithalatla karşılanan ürünleri yurt içinde üreterek yerlileştirmesiyle Türkiye’nin 2 milyar dolarlık cari açıktan kurtulacağı ifade ediliyor.

ULAŞIMIN İKİ HAMLE PROJESİ
Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının temeli 2003’te atıldı. Toplam uzunluğu 533 km olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 1’inci etabı Ankara-Eskişehir arası 2009’da hizmete girdi. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 2013 sonunda açılması planlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yetkilileri, projenin maliyetinin 4 milyar 325 milyon dolar olarak hesaplıyor. Projeyle birlikte Ankara-İstanbul hattında demiryollarının yolcu payının yüzde 10’dan yüzde 78’e yükseleceği tahmin ediliyor. Proje tamamlandığında, Ankara-İstanbul arasında gidip gelenlerin bütün seyahat planları değişecek, araba ve uçak kullanımında düşüş olacak. Ankara-İstanbul yolcu sayısı ise 11 milyon 500 bin olacak. Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birleştiren dünyanın sayılı projelerinden biri olan “Marmaray” projesi ile entegre edilerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz yolcu taşımacılığı yapılabilecek. 300 km çap içerisindeki şehirler birbirinin banliyösü olacağı için kentler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşim de artacak.
Projenin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir etabı hizmete açılmasıyla birlikte Türkiye dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı yüksek hızlı tren işleten ülke oldu. Ankara-Eskişehir arasındaki mesafe 1 saat 30 dakikaya inerken diğer kentlere olan ulaşım zamanı da kısaldı. Projenin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul 3 saate düşerken Ankara-İzmir 2 saat kısalacak.

2 KARMA PROJE

Zorlu Center Projesi, Türkiye’nin en yüksek maliyetli karma projesi. Zorlu Gayrimenkul, projeye Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisini, 2007’de 800 milyon dolar bedelle satın alarak başladı. Zorlu Center Mart 2013’te açılacak. Türkiye’nin ilk 5 fonksiyonlu karma kullanım projesi olan Zorlu Center’da, performans sanatları merkezi, otel, ofis ve rezidanslar yer alıyor. Proje 2,5 milyar dolar yatırımla hayata geçiyor. Yapım aşamasında 4 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Zorlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even, projeyle İstanbul’a yeni bir kent meydanı kazandırmayı hedeflediklerini söylüyor. Projede, 72 bin metrekarelik bir yeşil alan bulunuyor. 3 bin 70 kişi kapasiteli Performans Sanatları Merkezi ise 50 bin metrekare büyüklüğe sahip. Tema Park İstanbul ise gerek karma kullanım çeşitliliği gerekse büyüklüğü açısından mega bir proje. Temeli, Eylül-Ekim 2012 tarihlerinde atılacak olan projenin 2016 sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Proje Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş, Öztaş Ortak Girişim Grubu tarafından yürütülüyor. Halkalı Atakent’te lmilyon 600 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek. Projede yaklaşık 380 bin metrekarelik alan içinde 4 bin konut yer alacak. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, projenin 1,3 milyar Euro civarında yatırım bedeline ulaşacağını öngörüyor. Boysanoğlu şöyle devam ediyor: “Proje 4 bin kişiye istihdam sağlayacak. Başta eğlence merkezi ve fuar olmak üzere yılda 25-28 milyon ziyaretçi trafiği yaratacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz