Zor dönem kaptanları

Bir gün en tepe noktada onları bekleyen bir pozisyonun olduğunun bilincindeydiler.ama beklemedikleri bir ihtimal vardı: O da o pozisyona zor bir dönemde gelmek zorunda kalmak.

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zor dönem kaptanları
Toprak Holding’in başkanı Halis Toprak, geçtiğimiz aylarda koltuğunu
32 yaşındaki oğlu Mehmet Toprak’a bıraktı. Onun bu kararı almasının arkasında yatan nedenlerin başında Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) ile Toprakbank’ın borçları konusunda yaşadığı sorunu çözememesi geliyor. Yıllardır bu sorunla ilgili mücadele veren Toprak, sonunda hasta düştü. TMSF’nin İstinye’de bulunan Aslanlı Köşkü’ne haciz uyguladığı gün haciz memurları ile hasta yatağında karşılaşan Toprak, bu olaydan tam 2 gün sonra holding yönetimini oğluna bıraktı. Oğlundan da en kısa zamanda bu sorunu çözüme kavuşturmasını istedi. Toplam 40 şirketlik holdingde yönetimi devralan Mehmet Toprak, henüz 5 yıllık deneyime sahip. Ancak onu zorlu bir görev bekliyor. İş dünyasının duayenleri arasında yer alan babasını aratmadan, holdingi düzlüğe çıkarması gerekiyor.
Bu yolculukta nasıl bir performans sergileyeceğini ise zaman gösterecek. Ancak Mehmet Toprak, en zor dönemde patron koltuğuna oturan ilk isim değil.
Bugün iş dünyasında zirvede yer alan birçok kişi bulunduğu noktaya gelmedi, adeta kendini orada buldu. Kimi zaman bir vefat kimi zaman bir hastalık kimi zaman da herhangi bir kriz, planlanandan çok önce büyük sorumluluklar almalarına neden oldu. En zor dönemde göreve gelen bu isimler arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’dan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’e, Zülfikarlar’ın patronu İsfendiyar Zülfikari’den Süzer Grubu Genel Müdürü Serhan Süzer’e kadar çok sayıda başarılı iş insanı var.
AMCASININ VASİYETİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ
Güler Sabancı, amcası Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra 49 yaşında Sabancı Holding’in başına geldi. Bir kadının ilk kez bu kadar önemli bir pozisyona gelmesi, sadece iş dünyasında değil Sabancı Holding’de de büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.
Çünkü Sakıp Sabancı’nın ardından yönetimi devralacağı düşünülen iki aday vardı. Onlar da Şevket ya da Erol Sabancı’ydı. Fakat aile içinde oluşan yeni dengeler, bu iki ismin yerine Güler Sabancı’nın bayrağı devralması sonucunu doğurdu. Daha sonraları Türkan Sabancı’nın yaptığı açıklamaya göre zaten bu durum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiydi. Sabancı bu vasiyeti, şu sözlerle açıkladı: “Sakıp Bey, hasta yatağında ölümünden 3 gün önce bunu istediğini bana, kızlarıma ve Güler Hanım’a aktardı. Daha sonra ise yönetim kurulu tarafından yapılan oylama ile Güler Hanım bu göreve getirildi.”
Hem çok sevdiği amcasını kaybetmek hem Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinde tüm sorumluluğu devralmak Güler Sabancı için hiç kolay olmadı. Uzun yıllar holdingde başarılı işlere imza atmasına karşın, böyle bir pozisyonu kendisi de beklemiyordu. Yeni göreve geldiği günlerde çalışanlarına yaptığı konuşmada bu duruma değinmeyi ihmal etmedi. “Sakıp Bey’in vefatından sonra iki kardeşi Şevket ve Erol Sabancı’dan birinin yönetim kurulu başkanı olması beklenirken, onlar özveri ve dirayet göstererek, yeni yönetimin liderliğini yeni nesle devretmeye karar verdi. Sabancı Holding’in gelecek 30 yıllara gençlerle taşınmasını istediler” açıklamasını yaptı.
Ailede çözülmeleri başlatan bu yönetim devri sonrasında Güler Sabancı, pek çok zorluğun yanı sıra holdingi de başarıyla yönetti. Hatta birçok yönetim uzmanına göre beklentilerin de ötesinde bir performans gösterdi.
Güler Sabancı, 2003 yılında Sabancı Holding’de göreve geldiğinde holding 60 şirket, 30 bin çalışan ve 7,3 milyar dolar ciroya sahipti. 2008 yılı sonunda ise 68 şirket, 51 bin 100 çalışan ve 20 milyar TL ciroya ulaştı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz