Büyümek zorlaştı mı?

Organik büyümede sınıra gelen 20 sektörün stratejisini araştırdık.

30.09.2014 16:34:070
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümek zorlaştı mı?
Türkiye’de son yıllarda bazı sektörlerde çok hızlı büyüme oranları yakalandı, şirketler arasında yüksek performans gösterenler oldu... Ancak, bazı sektörlerden “yorgunluk” ve “doğal yolla” büyüyememe işaretleri geliyor.

Bu sektörlerdeki şirketler, yüksek büyüme oranlarına ulaşmada, geçmiş yıllardaki performanslarını yakalamada zorluk yaşıyor. Capital dergisi, şirket kaynaklarıyla, moda deyimiyle organik büyümenin neredeyse olanaksız hale geldiği 20 sektör ile öne çıkan stratejilerini araştırdı.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Rekabet Kurumu’nun intifa hakkı sürelerini 5 yıla düşürme kararı sektörde büyük değişikliklere yol açtı. Artık akaryakıt bayileri 5 yılda bir marka değiştirme hakkına sahip. Yeni durum organik büyümeyi oldukça zorlaştırdı. Zaten ciddi bir rekabet yaşanıyordu.

Bu rekabete dağıtıcıların bayilerini koruma çabası da eklendi. İnorganik büyüme eskiden sadece hızlı büyümeyi düşünen şirketler için bir seçenekti. Şimdi ise sektördeki tüm şirketler için organik büyümeye göre çok daha anlamlı bir alternatif. ”

Bu sözler Delta Akaryakıt Genel Müdürü Latif Aral’a ait. Aral, akaryakıt dağıtım sektörü oyuncularının yeni regülasyonlarla ayakta kalmak ve büyümek için mecburen satın alma ve birleşmeleri tercih ettiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz