Fabrika ihracatı 100'ü geçti

Dev şirketlerin global üretim haritası...

1 OCAK, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Fabrika ihracatı 100'ü geçti
Elektronik eşya, seramik, tekstil perakendecileri, petrokimya sanayi gibi farklı sektörlerden çok sayıda şirket, son 10 yılda hızla artan bir şekilde üretimlerini yurtdışına kaydırdı. Yurtdışına üretim yatırımı yapan Türkler, bunu ya mevcut fabrikaları satın alarak ya da sıfırdan yeni yatırımla gerçekleştiriyor. Türkler'e ait fabrikalar Avrupa'dan Kafkasya'ya, Uzakdoğu'dan Pasifik'e, Amerika'dan Avustralya'ya dünyanın pek çok bölgesine yayılmış durumda. İşte Anadolu Grubu, Şişecam, Arçelik, Boydak Holding, Eczacıbaşı Yapı Grubu, Hayat Kimya, Kale Grubu, Okan Holding, Starwood, Vestel ve Yıldız Holding gibi devlerin global üretim haritası... Donald Sull, London Business School'da profesör. "Upside Turbulence" onun kitaplarından sadece bir tanesi. Sull, bu kitabında global şirketler, globalleşme ve gelişmekte olan ülkelerin globalleşen şirketlerini incelemişti. Sull, 2006 yılında Türkiye'ye geldiğinde şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Türkiye ve Türk şirketleri için bazı acı gerçekleri söylemem gerekiyor. Global rekabet yarışı başladı ve şu anda Türkiye geri kalmış durumda. Bu rahatsızlık verici bir durum ama gerçek. Bundan önce Çin şirketleri ile ilgili bir kitap yazdım. Daha önce Brezilya şirketlerini inceledim. İlk kitabım Güney Kore şirketleri hakkındaydı. Hintli, Arjantinli ve Meksikalı şirketler üzerinde de araştırmalar yaptım. Bu ülkelerden çıkan şirketler 'global rekabette' Türk şirketlerinin ilerisinde. Yarışma başladı bile. Ancak yarışmanın başlamış olması bittiği anlamına gelmiyor. Yarış henüz bitmedi..."
O günden bu yana 5 yılı aşkın zaman geçti. Yıldız Holding, Murat Ülker'in liderliğinde dünyaca saygın çikolata markası Godiva'yı ve beraberinde ABD'deki fabrikasını satın aldı. Eczacıbaşı Yapı Grubu, Vileroy&Boch ve Burgbad markalarını satın alarak gelirlerinin yüzde 41'ini yurtdışından sağlar konuma geldi. Arçelik, 2000 yılından bu yana Avrupa'da satın aldığı markalarla önemli pazar paylarına ulaştı. Anadolu Grubu, Rusya'daki 5 bira ve malt fabrikasının yanı sıra Ürdün, Azerbaycan gibi çok sayıda ülkede Coca-Cola şişeleme işini üstün performansla yönetmeyi sürdürüyor. Boydak Grubu, Ukrayna ve Rusya'da fabrika sahibi oldu.

Türkiye'nin öncü şirketleri
Sadece bu gruplar değil... Türk şirketleri son yıllarda giderek artan bir şekilde yurtdışında şirket kurma veya satın alma yoluyla dışarıdaki fırsatları takip ediyor. Bu yatırımlar, portföye yeni marka katma, pazar ve ürün çeşitliliği yaratma, rekabet avantajı sağlama gibi faydaları beraberinde getiriyor. Elektronik eşya, seramik ve petrokimya üreticileri ve tekstil perakendecileri gibi çeşitli alanlardaki şirketler üretimlerini yurtdışına kaydırıyor. Yurtdışına üretim yatırımı yapan Türkler bunu ya mevcut fabrikaları satın alarak ya da sıfırdan yeni yatırımla gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz