Her ödül sorumluluğumuzu katladı

Yıldız Entegre Ağaç Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, hedeflerinin artık dünya klasmanında en iyi yere gelmek olduğunu söylüyor.

18.06.2014 22:05:410
Paylaş Tweet Paylaş
Her ödül sorumluluğumuzu katladı
Yıldız Entegre, orman ürünleri sektörünün önemli oyuncularından biri. Şirket, bugün toplam 7 tesiste üretim yapıyor, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyanın farklı yerlerinde pek çok kurum ve kuruluştan ödül alan şirketin yönetim kurulu üyesi Hakkı Yıldız, “işinizi iyi yaparsanız, çok çalışırsanız ödüller kendiliğinden gelir” diyor.

Bütün ödülleri, bütün başarıları yaşadıklarına dikkat çeken Yıldız, “Her ödülle sorumluluğumuzun katlandığının farkındayız” diye konuşuyor. Yıldız Entegre, bugün 7 tesisinde ürettiği ürünleri 40’ı aşkın ülkeye ihraç eden, orman ürünleri sektörünün önemli oyuncularından biri.

2 bine yakın çalışanıyla sürdürülebilir başarı hedefiyle yoluna devam eden şirket, geçen yıl Körfez Liman Tesisleri’nin kapasitesinin büyütülmesiyle ilgili yatırımıyla dikkati çektiği gibi Kocaeli’nde ikinci bir liman yatırımına da başladı.

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinde ilk 50’de yer alan ve hem Türkiye’de hem de İzmit’te en yüksek Gelir Vergisi veren kurumlar arasında yer alan şirket, başarılarını aldığı ödüllerle de perçinliyor.

Yıldız Entegre Ağaç Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, hedeflerinin artık dünya klasmanında en iyi yere gelmek olduğunu söylüyor. Yıldız konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Diğer bütün ödülleri, bütün başarıları yaşadık. Hedefimiz, bir Türk firması olan Yıldız Entegre’nin, hele de orman alanları açısından çok da iyi bir sıralamada yer almayan

Türkiye’den bir orman ürünleri markasının dünyanın en büyük üreticisi olmasıdır. Bundan büyük bir hedef, bir heyecan olabilir mi?”
Yıldız Entegre olarak toplamda kaç ödülünüz bulunuyor? Aldığımız ödüllerin sayısını doğru telaffuz etmek zor. Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinde ilk 50 arasına girişimiz, Türkiye’de ve İzmit’te en yüksek gelir vergisi veren kurumlar arasında yer alışımız ilk akla gelenler.~

Onun dışında vergi, hizmet, ihracat, istihdam ve yatırım olarak “Akhisar’a Değer Katanlar” başlığında ödül aldık. “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırmasında ilk 5’e girerek ödül kazandık.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da Yıldız Entegreyi gümrük işlemleriyle ilgili olarak teşekkür plaketiyle ödüllendirdi. Enerji Bakanlığından “Enerji Verimliliği” alanında ödül aldık bir de. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının enerji politikaları çerçevesinde enerji verimliliğinin artırılması amacıyla oluşturulan başarılı projeler her yıl ödüllendiriliyor.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliğinin Projesi (SEVAP) yarışmasında SEVAP-3(50001 TEP üstü tesisler) kategorisinde Yıldız Entegre şirketimiz “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis Jüri Özel Ödülü” ve katılım plaketi aldı

Aldınız ödüllerde rakiplerinizden sizi ayıran noktalar neydi? Rakipleriniz arasından nasıl ayrıştınız?
Yıldız Entegre olarak kendimizi ilk tanımlarla nitelendirebileceğimiz özelliğimiz girişimci ve yenilikçi olmamızdır. Girişimciliğimiz Türkiye’de büyük sektörel yatırımlar yapmamızdır ki özellikle son 10 yılımız yatırımlarla geçti diyebiliriz.

Bir de Türkiye’deki başarılarımızla yetinmedik, dünya pazarlarına dünya standartlarını yakalayarak girdik, dünyanın en büyük üreticilerinden biri olduk. Bunu sağlarken öteki özelliğimiz, yani yenilikçi yanımızdan güç aldık. Ürünlerimiz ve hizmetlerimizde yenilikler getirdik; sektörün değişim ve gelişimine itici güç olduk.

Ödül almanızda etkili olan stratejiler neler?
Başarı bir vizyon gereğidir. Yani siz yüksek hedefler koyarsınız. İşinizi iyi yaparsınız, onu geliştirmeye ve büyütmeye karar verirsiniz. Bunu sağlayacak olan insan kaynağı, teknoloji desteği ve kurumsal altyapıyı oluşturursunuz, çalışırsınız, ödüller kendiliğinden gelir.~

Başarının karşılığı ödüldür. Bu ödül bazen resmileştirilir, bir adı/kurumu olan ödüldür, bazen de işinizi iyi yapmış olmanın, ülke ekonomisine katkı sağlıyor olmanın, binlerce insana ve dolayısıyla aileye işveren olmanın sessiz bir teşekkürüdür.

Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en uzak köşesine bile dokunan ürün ve hizmetlerimizin hayatı kolaylaştırması veya güzelleştirmesi, adını bilmediğimiz, yüzünü görmediğimiz insanların bizi tanıyor ve tercih ediyor olması muhteşem bir ödül gerçekten.

Sektörünüzde aldığınız ödüllerin size nasıl bir katkısı oluyor?
Ödüllendirilmek bir bakıma onaylanmak anlamına geliyor. Tüm üreticiler için ödül tetikleyici bir güç, bir dopingdir. Emeklerin boşa gitmediğinin göstergesidir. Aynı zamanda sorumluluğunuzu büyütür. Hedeflerinizi büyütür.

Artık olanla yetinemezsiniz, daha iyisini, daha fazlasını ortaya koymak zorundasınızdır. Yıldız Entegre, ödüllerle mi büyüdü, büyüdüğü için mi ödüller verildi, belki iki görüş de doğrudur. Ama her ödülle sorumluluğumuzun katlandığının farkındayız.

Bundan sonra o ödülden mahrum olmak sizin başarısız olduğunuz anlamına bile gelebilir. Bu yüzden ödülün keyfini çıkarmak ama bu keyfin etkisinden çabuk sıyrılıp önümüze bakmak gerekiyor.~

Hedeflediğiniz bir ödül var mı?
Bizim hedefimiz, artık dünya klasmanında en iyi yere gelmek. Diğer bütün ödülleri, bütün başarıları yaşadık.

‘3 BİN ŞİRKET ARASINDAN SIYRILDIK”
Türkiye’de pek çok ödül alan Yıldız Entegre, yurtdışında da farklı ödüller alıyor. Hakkı Yıldız bu ödüllerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Bunlardan bizi en çok heyecanlandıranı, dünyanın en prestijli parke üreticilerinin yer aldığı EPLF’ye (Association of European Producers of Laminate Flooring) davet edilmemiz olmuştur.

Bu Yıldız Entegre’yi bir dünya markası olarak onaylayan çok büyük bir ödüldür. Tabii EBA’yi da unutmamak gerek. Oradan da ödül aldık. European Business Awards, 2007’den beri var.

IMF Başkanı’ndan Belçika Başbakanı’na, Romanya, Estonya ve Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanlarından günümüz küresel şirketlerin üst düzey yöneticilerine kadar pek çok önemli kişi işin içinde. Yarışmanın bir seçici kurulu var. Kurul AB üyesi ülkeleri doğal yarışmacı kabul ediyor.

Türkiye, Ermenistan, Gürcistan gibi ülkeleri de dahil ettiler. Sıkı bir incelemeden sonra seçkin şirketleri belirliyor ve davet ediyorlar. 11 dalda ödül verilen yarışmada Yıldız Entegre, 3 bin şirket arasından sıyrılarak Türkiye’ye ödül kazandırdı.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz