"Örnek kadın girişimi yaratacağız"

Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması Projesi’nin koordinatörü Gökçen Durutaş’la projenin detaylarını ve bölgeye nasıl bir katma değer yaratacağını konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Örnek kadın girişimi yaratacağız
Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılma Projesi, sürdürülebilir turizme katkı sağlamasının yanı sıra bölgedeki kadın ve genç nüfusa önemli fırsatlar sunuyor. Proje koordinatörü Gökçen Durutaş, proje faaliyetleri arasında, bir pansiyon ve kafeteryanın faaliyete geçirilmesinin olduğunu söylüyor. Kadın ve genç kızlara eğitimlerin verilmesi de projenin hedefleri arasında. Tüm bu yönleriyle yerelde hem kadın girişimciliğine hem de sürdürülebilir turizm açısından bir örnek yaratılacağına inanan Durutaş, “Bu örnek hem Mardin’de hem de başka bölgelerde yaygınlaşabilecek” diye konuşuyor. Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılma Projesi, Kadın Emeğini Değerlendime Vakfı tarafından İpek Yolu Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ortaklığıyla yürütülüyor. Koordinatör Gökçen Durutaş, projenin amacının Mardin’de turizm alanında örnek bir kadın girişimi yaratarak sürdürülebilir turizmin gelişmesine ve iyi örneklerin çoğalmasına katkı sağlamak olduğunu söylüyor. Bu projeyle bölgede örnek oluşturmayı amaçladıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Yerelde hem kadın girişimciliği hem de sürdürülebilir turizm açısından bir örnek yaratılmış olacak. Bu örnek hem Mardin’de hem de başka bölgelerde yaygınlaşabilecek. Böyle bir örneğin ildeki, bölgedeki turizm sektörünü de hareketlendireceğini söyleyebiliriz”

Eğitim alan kadın ve gençler açısından da bu projenin önemli olduğunu vurgulayan Durutaş’a göre kadın ve gençler bu proje sayesinde hem kurulan işlerde hem de başka turizm işletmelerinde çalışabilecek. Projeyle birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yapılacağından ilde sürdürülebilir turizmin gelişmesi, kadınların güçlendirilmesi açısından yeni işbirlikleri ve yeni projelere de yol açılacak.

Proje faaliyetleri arasında, İpekyolu Pansiyon ve Kafeteryası’nın faaliyete geçirilmesi; 50 kadın ve genç kıza eğitimlerin verilmesi; çok sektörlü bir işbirliği platformunun kurulması ve özellikle turizm sektöründe kadın girişimciliğini destekleyen bir ortam yaratılması yer alıyor. Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması Projesi’nin koordinatörü Gökçen Durutaş’la projenin detaylarını ve bölgeye nasıl bir katma değer yaratacağını konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz