Sürdürülebilir başarıya verilen ödül

KalDer Başkanı Hamdi Doğan sorularımızı yanıtladı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir başarıya verilen ödül
Ulusal Kalite Ödülleri, KalDer tarafından şirketlerin yönetim kalitesini geliştirmek ve özendirmek amacıyla veriliyor. Sistem, tek bir performansın, belirli bir zaman diliminden alınan değerlerin ötesinde, işletmeyi sürdürülebilir başarının nedeni olan tüm faktörlerle değerlendiren bir yapıya sahip. Pek çok sürecin değerlendirilmesi ve sonuç çıktılarının mükemmele ulaştırılması da bu arayışların karşılığı oluyor. Böylece ödül bir amaç olarak değil, kalıcı başarıya işletmeyi götüren bir araç olarak algılanıyor. Bu özelliği ve saygınlığı nedeniyle işletmenin imajına, başarısına katkı yapan bir model. Ödüllerin veriliş süreci ve uygulanan model hakkındaki sorularımızı KalDer Başkanı Hamdi doğan yanıtladı.

KalDer olarak bize faaliyetlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?
- Öncelikli amacımız, mükemmellik kültürünü içselleştirmek sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı çerçevesinde, Türkiye'nin tüm bölgelerinde rekabetçi kurum ve kuruluşlar yaratmak. Son yıllarda yaşadığımız ekonomik ve sosyal alandaki hızlı ve küresel boyutlu gelişmeler kurumlar, kuruluşlar ve hatta ülkeler için küresel rekabet ortamını güçlendiriyor. Kaynakları daha iyi ve etkin kullanmak, daha verimli çalışmayı sağlamak, performansı sürekli artırmak ve sürdürülebilir başarı açısından çalışan ve müşteri memnuniyetini kalıcı kılarak sonuçta kârlılığı artırmak bu yolculuğun temel arayışları arasında. Biz de bu arayışta ister büyük ölçekli işletme, ister KOBİ, ister kamu veya özel sektör olsun, sektörlerden bağımsız olarak değişim ve gelişime yardımcı olmaya ve yol göstermeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli'ni kullanıyoruz. Bu model, aynı zamanda yönetim kalitesinin gelişmesini sağlıyor. Bu çerçevede eğitimler, dış değerlendirme hizmetleri, kalite kongresi ve ulusal kalite ödülleri, yerel kalite ödülleri, kamu kalite sempozyumu, kıyaslama çalışmaları ve TMME-Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi çalışması ve yaygınlaşmayı sağlayan ulusal kalite hareketi gibi faaliyetleri yürütüyoruz. Ayrıca Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) ve Yönetim Kadının Hakkıdır açılımlarına öncülük ediyoruz. Yenileşim ve yaratıcılık kültürünün gelişmesine katkı sağlamak için, çeşitli paylaşım ortamları ve yayınlarla rekabet gücünün gelişmesine ve bilginin paylaşımına olanak yaratıyoruz.

2011 YILI KALDER ÖDÜLLERI
Mükemmellikte Süreklilik Ödülü; Bosch Sanayi ve Tic. A.Ş. Bursa Dizel Enjektör Fabrikası Ulusal Kalite Büyük Ödülleri; Büyük Ölçekli İşletmeler Kategorisinde İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş.-İGDAŞ, Büyük Ölçekli İşletmeler Operasyonel Birim Kategorisinde Coca-Cola İçecek A.Ş. Ankara Fabrikası. Ulusal Kalite Başarı Ödülü; Büyük Ölçekli İşletmeler Kategorisinde Farba A.Ş. Kamu Kategorisi'nde Jüri Teşvik Ödülü; T.C. Sağlık Bakanlığı Karabük Devlet Hastanesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz