Tarım bankacılığı hızla büyüyor

2011 itibariyle 30.9 milyar TL’lik bir tarım kredisi büyüklüğü söz konusu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tarım bankacılığı hızla büyüyor
2000li yılara girerken, çiftçilerin banka ihtiyaçları sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla karşılanıyordu. Üretim ve tüketim trendlerinde meydana gelen değişiklikler, talepler, tarım bankacılığı konusunda da değişimleri ve büyüme trendini beraberinde getirdi. 2011 itibariyle 30.9 milyar TL’lik bir tarım kredisi büyüklüğü söz konusu. 2012’de rakamın 38 milyar Tl olması bekleniyor. Dünyada ve Türkiye’de gelen gelişmeler sonucunda, geleneksel tarım işletmesi kavramında farklılıklar meydana geldi. Daha önceleri tarımsal üretim için gerekli olan girdileri kullanarak çiftlik ortamında hayvansal veya bitkisel üretim faaliyetinde bulunan işletmeler, çiftlik (tarım) işletmesi olarak kabul ediliyordu. Yine tarımsal bankacılık denildiğinde ise sadece hayvansal ve bitkisel üretimin finansmanına yönelik işletme ve yatırım kredileri tesis edilmesi akla geliyordu. Ancak, gıdada çok çeşitliliğe olan talebin artması, tarımda katma değeri yüksek ürünler üretme fırsatlarını doğurdu ve bu durum toprağın yapısından ve üretim sistemlerine kadar bir dizi değişimi de beraberinde getirdi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere’nin söylemiyle topraktan tüketiciye doğru olan arzın, talebi karşılaması önceliği, tüketiciden toprağa doğru olan talebin arzı biçimlendirmesi denklemine dönüştü.

İLGİ ALANI GENİŞLİYOR
Üretim ve tüketim trendlerinde meydana gelen değişiklikler, tüketicilerin daha kaliteli ve hijyenik ürünlere olan talebinin artması, tarım işletmesi kavramında da bir değişiklik yapılmasına neden oldu. Günümüzde tarım işletmesi kavramı çok geniş bir yelpazeyi içine alıyor. Tarlada tarımsal üretimin belirli kalite ve standartlarda gerçekleştirilmesi, elde edilen hayvansal ve bitkisel ürünlerin belirli kalite ve standartlarda depolanıp saklanması, modern işleme teknikleri kullanılarak mamül elde edilmesi bunların başında geliyor. Yine gerekli tasnif ve paketleme işlemleri yapılıp pazarlama kanalları kullanılarak tüketicilere ulaştırılması aşamalarında yer alan tüm işletmeler, tarım işletmesi olarak kabul ediliyor. Buna bağlı olarak da Nafiz Karadere, gıda güvenliği yaklaşımıyla, çiftlikten sofraya kadar olan tüm aşamalarda ortaya çıkan finansman ihtiyacının tarımsal bankacılığın ilgi alanına girmeye başladığını kaydediyor.

Yapı Kredi Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar
Tarım kredileri 2012’de yüzde 20 artar

“Yapı Kredi olarak 2011 yılsonu itibarıyla 25 bin çiftçimize 450 milyon TL tarım kredisi kullandırdık. Aynı dönem için, bir önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme yaşadığımızı söyleyebiliriz. 2012 yılı boyunca bu büyümenin artarak devam etmesini bekliyoruz. Tarımsal üretim, seracılık, süt hayvancılığı, besicilik, traktör kredisi gibi ürünlerle tarımın her alanında varız. Sektör geneline bakıldığında ise 2011 yıl sonu verilerine göre tarım sektörüne kullandırılan kredilerin payı önemli ölçüde artarak, toplamda yaklaşık 31 milyar TL olarak gerçekleşti. 2012 yılı için tarım kredilerinde yüzde 20’lik bir büyüme ile kullandırılan toplam kredi tutarının 38 milyar TL’yi aşacağını öngörüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz