Tüketici gerçeği yaşamak istiyor

Sürdürülebilir turizm trendi, seyahat acentelerini de yeniden şekillendiriyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tüketici gerçeği yaşamak istiyor
TÜRSAB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sinan Haliç, artık tüketicinin çok bilinçli olduğunu söylüyor. “Gerçek deneyim dışında ticari bir yaklaşımınız varsa sizi cezalandırıyorlar, yeni seyahatlerinizi satın almıyorlar” diyen Haliç, tüketicinin gerçeği yaşamak istediğine dikkat çekiyor. Sürdürülebilir turizm trendini destekleyen acentelerin, küçük gruplara yönelik seyahat organize ettiğini, yerel ürünlerin tüketilmesine öncülük yaptığını ve her şeyin değerinde satın alınması için çaba sarf ettiğini anlatıyor.

Sürdürülebilir turizmin gelişmesinde en önemli ayağı, tur operatörleri ve seyahat acenteleri oluşturuyor. Çünkü bunlar, turizm ürünlerinin dağıtım zincirinde önemli bir halka durumunda. Dolayısıyla operatörlerin ve acentelerin faaliyetlerini, çevreyle barışık ve sürdürülebilir turizm perspektifiyle sürdürmeleri çok önemli. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sinan Haliç, artık tüketicinin daha bilinçli olduğunu söylüyor. Haliç, değersiz kitle turizmi ürünlerine tüketicinin artık çok az para ödediğine dikkat çekiyor. Çevreye zarar verenleri tüketicinin cezalandırdığını anlatan Haliç, “Siz çevreyi kirletirseniz uyarıyorlar, gerçek deneyim dışında ticari bir yaklaşımınız varsa sizi cezalandırıyorlar. Yeni seyahatlerinizi satın almıyorlar. Bütçe odaklı değiller, daha fazla ödemek ama gerçeği yaşamak istiyorlar. Köyü köyde görmek istiyorlar, imitasyon şark köşelerinde değil” diye konuşuyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sinan Haliç, sürdürülebilir turizme yönelik görüşlerini şöyle aktardı:

Turizmde sürdürülebilirlik trendi yükseliyor. Bu anlamda size göre Türkiye’de bir gelişmeden söz etmek mümkün mü?
Gerçek bir gelişimden bahsetmek mümkün değil. Daha yolun başındayız. Bir süredir ekolojik turizm köylerini ve çiftliklerini takip ediyorum. Kolektif yaşam ve turizm üzerine yapılan çalışmalar, neredeyse en sağlıklı olanları. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (United Nations Development Programme-UNDP) Doğu Anadolu’da yaptığı çalışmaları takip ediyor ve destekliyorum.

Sivil inisiyatifin gerek Kuzey Ege gerekse güneyde yaptığı çeşitli çalışmalar ümit verici. Ancak organize bir sürdürülebilir turizm anlayışından bahsetmek mümkün değil. Bir numaralı sorun, gelişmekte olan tüm bölgeler sürdürülebilir turizm istemiyor, bir an önce para kazanmak ve gelişmek istiyorlar. Bu da kaçınılmaz bir şekilde sürdürülemez turizmin gerçekleşeceği manasına geliyor. Yaylalarımız böyle çarpık yapılaşmaya maruz kaldı, denizlerimiz böyle kirlendi, kıyılarımız böyle işgal edildi ve geleneksel el sanatlarımız bu sebeple ağır bir tahribata uğradı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz