Turizmde en hızlı yeniler

Turizmde en büyük yatak kapasitesine sahip grupları araştırdık. ilk sırada TUI, Kilit ve Hilton var. Turizmin en hızlı büyüyenleri ise Prince, CVK, Özdilek gibi sektöre yeni girenler oldu.

3.08.2014 16:48:100
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmde en hızlı yeniler
Otelcilik, her zaman yatırımcının gözdesi oldu. Ancak son yıllarda bu alana giren yatırımcı sayısında ciddi bir artış var. Ayrıca mevcutlar da kapasitelerini artırmayı sürdürüyor.

Yatırımlarda ise şehir otelciliği öne çıkıyor. Capital’in 3 yılda bir gerçekleştirdiği Yatak Kralları araştırması, sektörün nabzını tutuyor. Bu yılki araştırma, sektörün yenilerinin daha hızlı büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Prince Group, 3 yılda kapasitesi 12 kattan fazla artırarak en hızlı büyüyen grup oldu. Onu, CVK ve Lucis Global izledi. Yatak krallarında ise 2011 ’de olduğu gibi TUI liderliğini korudu. Kilit Grubu 2’nci, Hilton ise 3’üncü oldu.

Bundan 7 yıl önce Türkiye'nin turizm geliri, 20 milyar dolar seviyesindeydi. Bir yıl sonra 2008’de ilk kez 25 milyar doları gördü. 2011’de bu rakam, 28,1 milyar dolara yükseldi.

Geçen yıl ise turizm sektörü bir rekora imza attı. Türkiye’nin turizm geliri ilk kez 30 milyar dolar sınırı aşarak 32,3 milyar dolara yükseldi.

Son 3 yılda turizm gelirleri yüzde 15, son 6 yılda ise yüzde 60 arttı. Turizmde her yıl düzenli yükselen cirolara, turist sayısındaki ivme de eklenince sektördeki yatırımcı sayısı hızla arttı. Otelcilik yeniden en gözde yatırım alanlarından biri oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz