Yatırımcının yeni gözdesi

Tarım ve hayvancılığa dev şirketlerin ilgisi artıyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırımcının yeni gözdesi
Üretim ve ihracatta önemli büyümeye imza atan tarım ve hayvancılık sektörü, 2011 yılını yüzde 5,3ün üzerinde büyümeyle kapattı. Bu yılki büyüme beklentileri ise yüzde 4 civarında. Yaşanan bu büyüme, dev oyuncuların da bu alana olan ilgisini artırıyor. Anodolu Grubu, Orka, Özdilek, Afemo, Avrupa Holding gibi pek önemli çok kuruluş, bu alana yatırıma yönelmiş durumda. Devreye girecek yeni girişimlerin ise sektörü daha da güçlendirmesi bekleniyor. 2010 yılında ancak yüzde 2,4 büyüme gösteren tarım sektörü için 2011 yılı bereketli geçti. Geçen yılı yüzde 5,3 büyümeyle kapatan sektör, yeni yatırımlarla performansını katlama hedefinde. Tarımsal ürünlerin pek çoğunda iklimin de yardımıyla artan üretim ve ihracat, sektörün büyüme oranlarına da olumlu yansıdı. 60 milyar dolara yakın bir hasılata ulaşan ve 6 milyon kişinin çalıştığı sektör, hükümetin bütçesinden 2011 yılında 6 milyar lirayı aşan bir destek aldı. Bu yıl ise 7 milyar doların üzerinde destek açıklandı. Bu destekle birlikte kriz ortamına rağmen tarım ve hayvancılıkta önemli bir büyüme yakalandı. Dünyadaki emtia fiyatlarındaki artış ve gıda ürünlerine olan ihtiyacın artması, irili ufaklı yatırımcıların rotasını bu alana çekmeye devam ediyor.

TEŞVİKLER YATIRIMI ARTIRIYOR

Yatırım rüzgarının hızlandığı tarım ve hayvancılık sektörü geçmişten bu yana küçük ölçekli yatırımcının elinde olmasından dolayı eleştirilir. Bu durumun teşvik ertesi devreye girecek yeni yatırımlarla geride kalması bekleniyor. Örneğin, halihazırda tarım alanında önemli yatırımları olan Anadolu Holding, 2012 yıl sonunda bu alandaki yatırımlarını artırma kararında. Meyve kategorisinin önemli ihracatçı şirketlerinden biri olan ve geçtiğimiz yıl yabancı bir ortakla evlilik yapan Alara Tarım da yeni arazi ve ürünlere yönelik yatırım çalışmaları yapan şirketlerden. Bunların yanı sıra Denizlili Özdilek Havlu, Alfemo Mobilya, Söktaş ve Avrupa Holding gibi önemli oyuncular da süt besiciliği alanında yeni işlere soyunmuş durumda.

Yatırım için alt limit 5 milyon dolar

Yatırımda başarının yolu büyük ölçekten geçiyor. Uzmanlar rekabet edebilirlik ve maliyet avantajları nedeniyle büyük ölçekli girişimlerin önemli olduğunu söylüyor. Doğru ürün ve maksimum verimliliğin de önemli olduğuna vurgu yapılıyor. Bir bahçe ya da çiftlik için en az 5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi gerekiyor. Minimum 300 dekarlık bir arazi sahibi olunması da verimlilik açısından çok önemli. Sektörün gelecek yıllarda önemli yatırımlara sahne olacağını söyleyen Alara Tarım’ın CEO’su ve Uniweg iş Geliştirme Koordinatörü Kerim Taner’e göre böyle bir yatırımın geri dönüşü ise 7 ila 12 yıl arasında değişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz