"Yenilenmiş senaryolar"

Türkiye, 2014 yılına dışarıda FED etkisi, içeride ise önemli bir siyasi krizle girdi. Bu ortamda Türkiye’de iç aktörler karar almakta zorlanıyor.

1 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilenmiş senaryolar
Capital, tüm bu gelişmelerin ışığında reel sektör temsilcilerine kendi sektörleri için 2014 tahminlerini sordu. Her biri iyi ve kötü senaryolarını ortaya koydu.  Perakendenin devlerinden Carrefoursa’nın genel müdürü Mehmet Nane, “Toplumsal gerilim alışveriş iştahını azaltabilir” derken, enerjinin büyük oyuncularından Turcas Petrol’un CEO'su Batu Aksoy, “İyi senaryonun gerçekleşmesi için politik ve ekonomik istikrar sağlanmalı” uyarısı yapıyor. Aralarında bazı iyimserler olsa da tüm sektör oyuncuları istikrar arıyor...

  1. Tabloyu görmek için görsele tiklayin.
Türkiye, 2014 yılına siyasi gelişmelerin gölgesinde, olumsuz bir finansal piyasa görünümüyle başladı. 17 Aralık’ta yolsuzluk soruşturmasıyla başlayan siyasi krize, BIST’deki değer kayıpları ve FED’in tahvil alımlarını azaltması ve bunun sonucunda tetiklenen kurlardaki yükseliş de eklendi.

2014 Mart’ında gerçekleşecek yerel seçimler ve Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri de bu yıl siyasi riskleriyle beraber makroekonomik göstergeleri tahmin edilebilir olmaktan uzaklaştırıyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında piyasalar ve ekonomi, yeni sürecin belirsizliğiyle mücadele ediyor. Biz de bu ortamda inşaattan enerjiye, gıdadan otomotive Türk reel sektörünün temsilcilerine 2014 büyüme tahminlerini sorduk.

Her birinin bir iyi, bir de kötü senaryosu olması dikkat çekici. Ancak tüm reel sektör temsilcileri belirsizlikten rahatsız ve orta vadeli plan yapabilmek için acil istikrar arıyor. İşte sektörlerin 2014 senaryoları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz