Büyümenin anahtarı bilişimde

(TÜBİSAD) Başkanı Kemal Cılız, Güney Kore, Çin ve Singapur gibi ekonomilerin bu yol haritasıyla fark yarattığını vurguluyor. Kemal Cılız ile “bilişim atılımı” için yapılması gerekenleri konuştuk...

25 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümenin anahtarı bilişimde
Bilgi ve iletişim teknolojilerine yapılan 1 birimlik yatırımın 1,6 birimlik çarpan etkisiyle ekonomik büyümeye katkı sağladığını söyleyen Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Kemal Cılız, Güney Kore, Çin ve Singapur gibi ekonomilerin bu yol haritasıyla fark yarattığını vurguluyor. Kemal Cılız ile “bilişim atılımı” için yapılması gerekenleri konuştuk...

Son verilere göre Türkiye bilişim pazarı denince ne kadarlık bir büyüklükten söz ediyoruz?
Bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü, yüzde 11,3’lik büyümeyle 2013 yılında 61,6 milyar TL’lik hacme ulaştı. Bu büyüklüğün içinde bilgi teknolojileri 17,9 milyar TL, iletişim teknolojileri ise 43,7 milyar TL’lik paya sahip. Sektörün toplam istihdamı 100 binin üzerinde. Pazarın bu yıl da çift haneli büyüyeceğini öngörüyoruz. Beklentimiz 2014 yıl sonu büyümesinin yüzde 13-15 olacağı yönünde.

BT pazarına hangi alt sektörler dahil? Alt sektörlerin büyüklüğü nedir?
Bilişim teknolojileri tarafının alt kategorilerinde, BT donanım 10 milyar TL, BT yazılım 4,9 milyar TL, BT hizmet 3 milyar TL büyüklüğe sahip. 43,7 milyar TL’lik iletişim teknolojileri tarafının alt kategorilerindeki büyüklükler ise şöyle: Donanım 11,4 milyar TL, elektronik haberleşme ise 32,3 milyar TL.

Peki sektör kaç kişilik bir istihdam sağlıyor? Bu istihdamın profili nasıl?
2013’te sektörün toplam istihdamı 100 bin 518 kişi oldu. 63 bin 700 kişi bilgi teknolojileri, 36 bin 900 kişi de iletişim alanında istihdam ediliyor. TÜBİSAD anketine katılan şirketlerden alınan bilgilere göre çalışanların yüzde 73’ü erkek, yüzde 27’si kadın. Üniversite mezunlarının oranı ise yüzde 56.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz