Ünal: 4,5 milyon kayıp bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, Rusya'dan 4.5 milyon turist kaybı olmasının beklendiğini açıkladı.

14.01.2016 14:35:360
Paylaş Tweet Paylaş
Ünal: 4,5 milyon kayıp bekleniyor
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya ile yaşanan kriz ve bölgedeki istikrarsızlıkların turizm sektörünü kaçınılmaz olarak etkilediğini belirtirken, yaşanan gerilim nedeniyle Rusya'dan 4.5 milyon turist kaybı olmasının beklendiğini ve Antalya'da yapılacak EXPO toplantısının bu kayıpların telafisi için kullanılacağını söyledi.

Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiye'ye en çok turist gönderen ikinci ülke konumunda olan Rusya'daki pek çok seyahat şirketi Türkiye paketlerini iptal etmişti. Kültür Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılı ilk 11 ayında Türkiye'ye Rusya'dan gelen turist sayısı yüzde 18 düşüşle 3.6 milyon olurken, aynı dönemde Türkiye'nin toplam turist sayısı yüzde 1.36 azalışla 34.8 milyon olarak gerçekleşti. 2014 yılında Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 4.4 milyon olmuştu.

EXPO UMUDU

8. Büyükelçiler Konferansı kapsamında büyükelçilere hitap eden Ünal, Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ve son dönemde yaşanan saldırıların başta turizm olmak üzere Türkiye'ye yönelik etkilerini ve bu çerçevede atılan adımları değerlendirdi. Rusya'dan azalacak turist sayısının bazı riskler oluşturduğunu ve bu çerçevede bazı ülkelerden turist getiren uçaklara sağlanan yakıt desteğinin genişletilmesi kararı aldıklarını açıklayan Ünal, "40 günde epey bir mesafe kaydettik" dedi. "Önümüzdeki süreç çok kritik. Ama elimizde ciddi bir kaldıraç var, o da Antalya'daki EXPO toplantısı" diyen Ünal, "Bu, önümüzdeki sezon Rusya'dan gelmeyecek olan 4.5 milyon turistin telafisi anlamına gelir" dedi. EXPO Antalya 23 Nisan 2016'da açılacak ve altı ay süreyle açık kalacak.

GÜVENLİK ALGISI

Ünal, coğrafyadaki istikrarsızlıkların kaçınılmaz olarak turizm sektörünü de etkilediğine işaret ederek, "Türkiye ile ilgili 'güvenlik açısından riskli' algısının yayılmasında Rusya'nın ve Avrupa'da rekabet içinde olduğumuz ülkelerin de alttan alta katkıları var. 2014 ve 2015 yıllarında yaşadığımız Türkiye algısına yönelik negatif saldırılar bizim çok daha fazla çalışmamızı gerektiriyor" diye konuştu. Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında 50 milyon turist sayısına ulaşma hedefi bulunduğunu hatırlatan Ünal, "Önümüzdeki süreçte hızlı şekilde turizmin çeşitlenmesi bizim için önemli... Türkiye'nin güvenli ülke imajını yaralamaya dönük negatif etkiyi bertaraf etmeye ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da Reuters'a yaptığı açıklamada Rusya'dan gelecek kayıpların telafisi için bakanlık öncülüğünde Avrupa ülkelerinde tanıtım çalışmaları gerçekleştireceklerini; orta vadede ise Çin ve Hindistan pazarlarına yönelebileceklerini söylemişti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz