Türkiye'de rol model olacağız

4.02.2019 12:36:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de rol model olacağız

MEHMET GÖÇMEN / SABANCI HOLDİNG CEO’SU

“TÜRKİYE’YE ROL MODEL OLACAĞIZ”

Sabancı Holding bünyesinde 43 yıldır teknoloji çözümleri üreten Bimsa, bundan böyle yeni nesil teknolojilere yatırım yaparak SabancıDx adıyla kurumların ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik edecek. Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojiye dayalı, yüksek katma değerli üretime odaklandıklarını belirten Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, “Lider olmanın sorumluluğu, dönüşüme de liderlik etmeyi gerektirir. SabancıDx, Türkiye’nin dijital dönüşümünde rol model olacak” diyor ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

100 TRİLYON DOLARLIK PAZAR “SabancıDx’in misyonu sadece Sabancı Topluluğu’na değil yarının dünyasında daha güçlü bir Türkiye için kılavuzluk etmek. Lider olmak, dönüşüme de liderlik etmeyi gerektirir. SabancıDx ile bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. SabancıDx, teknolojiye dayalı, yüksek katma değerli ürün ve hizmet üretimine katkı sağlayacak. SabancıDx, gelecek 10 yılda dünyada 100 trilyon dolara ulaşması tahmin edilen dijital ekosisteme girerek sektör spesifik küresel markalar yaratmasını hedefliyoruz.

OYUN KURMAYA DEVAM Bugüne kadar Türkiye’nin sanayileşme sürecinde öncü rol oynayan, bulunduğu her sektörde oyun kurucu sıfatına sahip olan Sabancı Topluluğu, dijitaleşmede de öncülüğü üstlenmeye kararlı. Bu yeni dönemde kendi üretimimiz olan yazılım sayısını iki katına çıkaracağız. 2019’da yazılım ihracatına başlamayı hedefliyoruz. SabancıDx’in faaliyetleri yeni kuracağımız ‘Dijital Kampüs’ümüzden yönetilecek. BAV Lab ve MIT Media Lab gibi bu konuda dünyanın en önde gelen merkezlerinden biriyle de yakın çalışacağız.”

NE BAŞLATTIM?

CEVDET ALEMDAR / BRİSA CEO’SU

 “LASTİKTE OTONOMU BAŞLATTIK”

Brisa, 300 milyon dolar yatırımla Aksaray’da akıllı fabrika kurdu. Brisa CEO’su Cevdet Alemdar’la sanayideki bu yeni aşamayı ve yatırımlarını konuştuk. Alemdar, şöyle anlatıyor:

“Aksaray’daki teknoloji üssümüzde, yetkin bir iş gücüyle robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlattık. Fabrikamız tam kapasiteyle 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandı.

DİJİTAL İKİZ Sektörde ilk olan otomatik lastik transfer sistemleri, akıllı fabrikanın sanal ortamda dijital ikiziyle üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizlerini hayata geçiriyoruz. Fabrikamızın dijital ikizi ile artık uzaktan teknoloji ile üretimi takip edebiliyor ve en fazla 2 dakika içinde herhangi bir soruna müdahale edebilir duruma geliyoruz.

STOK DEVRİ 2 KAT HIZLANDI Tam otomatik lastik transfer sistemini hayata geçirdiğimiz fabrikamızda, lastiklerimiz neredeyse yere hiç değmiyor. Bu teknolojiyle geleneksel bir lastik fabrikasına göre stok devir hızında iki kat artış sağlarken, sıfır hatalı ürün üretiyoruz. Bunu enerjide yüzde 30 tasarruf ederek yapıyoruz.
GÜNDE 800 MİLYON VERİ İleri veri analitiğiyle işimizi sürekli iyileştirme yolunda kat ve kat hız kazanıyoruz. Akıllı makineler ve akıllı araçlarla fabrikamızda her gün 800 milyon veri akışı gerçekleşiyor. Bu verileri analiz ederek, lastiğin üretim makinalarındaki ideal koşullarını, hatta üretim açılarını dahi belirleyebiliyoruz.

SAHADA İYİLEŞME İzmit ve Aksaray fabrikamızdaki çalışanlarımızı artırılmış sanal gerçeklik uygulamalarıyla sanal ortamda birbirleriyle bağlıyoruz. Müşteriye ve sahaya dokunan süreçlerde de otonom bir dönem başlattık. Yeni iş modelimiz Genba Room ile sahayı anlık olarak takip edebilen dijital bir sistem kurduk. Ürün tasarımından sevkiyata 7 fonksiyondan çalışanın görev yaptığı Genba Room ile sahaya yönelik çözüm süreci 30 saatten 1,4 saate iyileştirildi. Robotik süreç otomasyonundan yaralanarak ROBİ adında yeni bir yapay zeka altyapısını süreçlere dahil ettik. 27 saatlik veri geçiş kontrolü robotla 1 saate indirildi.”

TRENDLER

SELİM GİRAY / GSK TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ, BAŞKAN YARDIMCISI 

SAĞLIKTA DİJİTAL İLETİŞİM ETKİSİ

Dijitalleşme, sağlık sektörünü hızla dönüştürüyor. GSK Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Selim Giray, sektörde dijitalleşme liderliklerini nasıl koruyacaklarını ve izledikleri  trendleri şöyle anlatıyor:

DOĞRU KANAL ÖNEMLİ “Gerek sağlık profesyonellerine gerek topluma en güncel ve doğru bilgiyi en hızlı yoldan ulaştırmak için dijitalleşmenin bize sunduğu olanakları sonuna kadar kullanıyoruz. Sağlık çalışanlarına özel olarak geliştirilmiş web platformlarımızla hekimlere ve eczacılara bilginin onların en çok tercih ettiği kanaldan ulaşmasını sağlıyoruz.

ALTI KAT FAZLA TEMAS Hekimlere özel web portalımız GSKpro ile 20 bin hekime, eczacılara özel TuruncuHat platformu ve uygulamasıyla 8 bin eczacıya dijital kanallardan ulaşıyoruz. 2018’de yüz yüze 820 bin, dijital olarak ise 5,3 milyon kez sağlık çalışanlarına ulaştık.  Dijital kanallardan bir sağlık çalışanıyla kurduğumuz temas yüz yüze ziyaretin neredeyse 6 katı, böylece sadece ziyaretlerle değil ihtiyaç duyulan her an paydaşlarımıza sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

MOBİL KATILIM YÜKSEK Şirket içinde kurduğumuz stüdyoda hekim ve eczacılara özel webinarlar yapıyoruz. Burada katılımların yüzde 70 oranında mobil cihazlar üzerinden olduğunu görüyoruz. Eczacılar bizim için son derece önem taşıyor. Onlara özel web sitemiz turuncuhat.com ile 2015’ten bu yana Türkiye’deki eczanelerin yüzde 32’sine erişim sağladık. İnternet sitesi üzerinden eczacıları doğru ve güncel bilgi ile buluştururken bir taraftan da sipariş süreçlerini kolaylaştırıyoruz.”

ÖNERİ PANOSU

 DR. SERKAN İMPRAM / AVL TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

“OTONOM KONVOY TAŞIMACILIĞI DEĞİŞTİRECEK”

Karayollarında meydana gelen ölümlü kazaların yüzde 90’ı sürücü kaynaklı. Tam otonom araç, asla yorulmayan, bir insana göre çok daha iyi görebilen, algılayabilen ve çok daha hızlı karar verip uygulayabilen bir sistem. AVL, tam otonom sürüşe giden yolda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’ teknolojisi alanında Ford Otosan ile ortak Ar-Ge işbirliği başlattı. AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, şöyle anlatıyor: “3 yıl sürecek işbirliği kapsamında yenilikçi ‘Platooning’ teknolojisi üzerine çalışacağız. Bu tam otonom araca giden yolda en önemli adımlardan biri. Ar-Ge işbirliği kapsamında, Ford Otosan ürün geliştirme birimleri ile AVL’nin Türkiye ve Almanya’daki mühendislik ekipleri birlikte çalışacak. ‘Platooning’ teknolojisiyle, uzun yol taşımacılığı yapan ağır ticari araçların operasyonel verimliliğinin artırılması hedefleniyor. F-MAX üzerinde çalışacağız. Taşımacılık sektörüne önemli yakıt verimliliği iyileştirmeleri ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Devam eden araştırmalarımız, 3 kamyonun dahil olduğu bir konvoyda, Platooning teknolojisinin uzun mesafede kamyonların yakıt tüketimini yüzde 8-15 oranında azalttığını gösteriyor.”

MIKE RYMANOV / DSX CEO’SU

“KRİPTO PARA ALIM SATIMI KOLAYLAŞIYOR”

Son dönemde kripto para borsalarıyla ilgili son derece önemli gelişmeler oluyor. İngiltere merkezli kripto para borsası Digital Securities Exchange (DSX), de Türkiye’ye girdi. DSX CEO’su Mike Rymanov, TL ile işlemi öneriyor ve şöyle anlatıyor:

“Son kullanıcılar için kripto para alım satımını daha kolay hale getiren DSX, ayrıca yasal mevzuatlara tabi finansal organizasyonlara özel entegre çözümler geliştirerek, kripto para ekonomisini keşfetmek isteyen finans kuruluşlarına güvenli bir geçiş hizmeti sağlıyor.

DSX’i diğer kripto para borsalarından ayıran en önemli özelliklerin başında, sadece son kullanıcılara değil, kripto teknolojileri keşfetmek isteyen finans kuruluşlarına da yasal uygunluğu bulunan hizmetler sunması geliyor. Finans kurumlarının bağlı bulunduğu tüm protokollere ve yönetmeliklere uygun olarak çalışan DSX, kara para aklamayla mücadele politikalarından, işlem takibi ve finansal esneklik gibi pek çok konuda mevzuatlar çerçevesinde işliyor. Türkiye'de kullanıcılar kripto para teknolojilerine yoğun ilgi gösteriyor. Platformda Türk Lirası üzerinden işlemler başladı. Aralık ayı içinde Türkçe dil desteği vereceğiz. 2019 yılı başında ise akıllı telefon uygulamasıyla mobil platformlarda yer alacağız.YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz