Ne iyi ki yapmışım

İş insanlarının başarıyı yakalamadan önceki sıra dışı deneyimleri ve ilginç hikayeleri…

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ne iyi ki yapmışım

Bugün geçmişi anımsadığında o günlere ilişkin olarak “Benim için eşsiz bir tecrübe oldu. Bir daha da asla ekonomik ömrünün sonuna gelmiş bir işe girmedim” diye konuşuyor.

ÜNİVERSİTEDE ÇIKARTMA SATTI
Vatan Bilgisayar’ın sahibi Hasan Vatan da hep girişimci ruhunu yaşatmış bir isim. Üniversitede öğrenciyken harçlıklarıyla kendi işini yapma kararı alan Vatan, bir reklam şirketine giderek üzerinde ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) amblemi olan çıkartmalar yaptırdığını söylüyor. Çıkartmaları okulun yemekhanesinin girişinde satan Vatan, “10 TL’ye yaptırdığım çıkartmaları 15 TL’ye satıyor, kârı satışa katılan arkadaşlarımla paylaşıyordum” diyor.
Elde ettiği gelir bir öğrenci olarak masraflarını karşılamaya da yetiyor. Bu geliri nasıl değerlendirdiğini şöyle anlatıyor:
“Evimizin tüm gıda ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda ciddi miktarda para da biriktiriyordum.”
Vatan, bu ilk iş girişiminin devamını da getiriyor. Çıkartmaların yanı sıra T cetveli, paralel cetvel ve akrobat lamba işlerine giriyor. Ancak burada istediği satış maalesef gelmiyor. “Hedef kitle, sadece mimarlık fakültesi öğrencileri olduğundan çok fazla satış yapamadık” diyerek nedenini açıklıyor.

RAY ÜSTÜNDEKİ PUANTÖR!
Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın ilkokul ve ortaokul yıllarındaki bütün tatilleri, babasının çay ocağında çalışarak geçti. Ortaokul bittikten sonra parasız yatılı okulu kazandı. Okul sonrasında da Devlet Demiryolları’nda puantör olarak çalışmaya başladı.
Çalışanların işe geliş gidiş saatlerinin, fazla mesailerinin kayıtlarını tutuyor, bir nevi muhasebeyle ilgileniyordu. 
1987 yılında babasının çay ocağını kapatıp mobilya alım satımına başlamasıyla bu işe daha fazla devam edemeyeceğini anlayıp memuriyetten ayrıldı. Doğan, o dönem neden ayrılması gerektiğini, “O yıllarda çek-yat furyası vardı. İşlerin iyi gittiğini gören babam, okulunu tamamlamış tek oğlu ben olduğum için işin operasyon ve muhasebe sürecini yürütmem için beni çağırdı. Aynı yıl memuriyetten istifa ettim” sözleriyle anlatıyor.
Mobilya işini bugünlere getiren hamlelerine ilişkin “O yıllarda kardeşlerimle birlik olup inanılmaz işler başardık. Satamadığımız çekyatları yükleyip geceleri köylere satmaya gidiyorduk. Talep fazlasıyla karşılaşınca kendi atölyemizi kurduk ve bugünlere geldik” diyor.

SIKI YÖNETİMDE 24 PANZER SATTI
Akman Holding patronu Ali Akman, 1981 yılında yurtdışında eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünde asgari ücretle bir dış ticaret şirketinde işe başladı. Dönem, sıkıyönetim dönemiydi. İşe başlamasının 2’nci ayında emniyete 24 adet panzer satış ihalesini gerçekleştirdi. Bu başarının ardından da maaşı asgari ücretin 10 katına çıktı. İşteki 6’ncı ayın sonunda artık iş yapmayı öğrendiğini düşünen Akman, “Kendi işimi kurmak istedim. Patronum ayrılmamam için çok ısrar etti kabul etmedim. Ticarete atıldım” diyor.
Büyük umutlarla gerçekleşen bu ayrılığın ardından Akman, ne yazık ki beklediği iş ortamını bulamıyor. Sonrasında yaşadıklarını da şöyle paylaşıyor:
“Kendi başıma gerçekleştirdiğim iş deneyimlerimde ne kadar tecrübesiz olduğumu gördüm. İlk 9 ay tüm tasarruflarım bitmesine rağmen iş yapamadım. Geri dönmeyi de gururuma yediremedim. Halen rüyalarımda eski patronuma gider, beni tekrar asgari ücretten işe almasını rica ederim.”

KAĞIT MENDİL PAZARLADI
Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel’in birçok iş deneyimi oldu. Üniversite yıllarında gümrük komisyoncusu olarak çalıştı. Sirkeci ve Tahtakale’de video kaset sattı. İlk kurumsal işini ise 1983 yılında bir ithalat şirketinde yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayarak yaptı. “Bu şirkette çalışırken kağıt mendil, klasör, bloknot, biomanyetik ağrı kesici, oyuncak gibi ürünler sattım. Bunları satarken elektronik, kırtasiye, promosyon, oyuncak gibi pek çok piyasayı yakından tanıma fırsatım oldu” diyen Öncel, edindiği deneyimlerin kendisine katkısının önemli olduğunu söylüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.