Büyük İK göçü

Son yıllarda insan kaynakları cephesinde “büyük göç” hareketi yaşanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük İK göçü


PROF. NIRMALYA KUMAR / LONDON BUSINESS SCHOLL
PAZAR DEĞERİ DE ÇALIŞANLARI ETKİLİYOR
HEYECAN VERİCİ

Bugün dünyada her sektörden insan kaynağının çalışmak istediği şirketler Apple, Facebook ve Google. İnsanlar bu şirketler için çalışmayı heyecan verici buluyor. Çünkü bu şirketler hızlı büyüyor ve yeni sektörleri oluşturuyor. Büyüme ve yeni olanı sunma konusundaki atakları insan kaynağını heyecanlandırırken, aynı zamanda onların kendilerini geliştirmelerine imkan veren fırsatlar da sunuyor.
ÖNE ÇIKAN TREND
Burada son yıllarda öne çıkan önemli bir trendi paylaşmak istiyorum. Bugüne kadar çalışanlar için hep ücret ve yapacakları kariyer yolculuğu önemli oldu. Ancak geleceğin çalışanı için şirketin pazar değeri daha da cazip bir unsur haline gelmeye başlıyor. Çünkü geleceğin çalışanı kişisel gelişim fırsatları peşine düşecek.
SEKTÖRLER DEĞİŞTİ
Sektörel bazda bakarsak insan kaynağı göçünün yoğun yaşandığı sektörlerin son yıllarda değiştiğini görüyoruz. Bunun nedeni eskinin heyecanlı ve büyüme vaat eden sektörlerinin değişiyor olması. Sadece 2008 yılı öncesi ile bugünü kıyasladığımızda bugün finans şirketlerin daha az talep gördüğünü gözlemleyebiliyoruz. Benzer bir şekilde gelişmekte olan pazarların şirketleri de dünyanın dört bir yanındaki çalışanları cezbetme konusunda gelişmiş dünyaya kıyasla daha fazla öne çıkıyor.

DAVE ULRICH/ YÖNETİM UZMANI
GÖÇÜN YENİ ADRESİ
7 ÖNEMLİ DEĞER

İnsan kaynağını cezbetme konusunda öne çıkan lider şirketler 7 önemli değer ortaya koyar. Bu değerler de şöyle: Herkesin birbirini güçlendireceği bir sistem inşaa etmek. Çalışanlar için hedefi ve rotayı belirlemek. Yüksek performanslı takımlar kadar birbirine bağlı takımlar yaratmak. İşte pozitif ilişkilerin gelişimine katkıda bulunmak. Pozitif bir iş ortamı yaratmak. Heyecan verecek zorluklar yaratmak. Kişisel öğrenime önem vermek.
HER ŞİRKET SUNMALI
Sektöründeki en iyi çalışanları bünyesine katmak isteyen her şirket bu 7 değeri sunmak zorunda. Bir şirket için en önemli noktalardan biri de çalışan bağlılığı yaratmak. Çok yetenekli ancak şirkete bağlılık duymayan çalışanlar çoğu zaman isteneni veremez. Şirketine bağlılık duyan çalışanlar ise sıkı çalışır, isteneni yapmak konusunda elinden geleni yapar.
BAĞLILIK GEREKİYOR
Yaptığımız son araştırmalara göre yeni nesil çalışanlar hem yetenekli hem şirketlerine bağlı olabilir. Fakat bu durumun sağlanması için onların çalıştıkları işte anlam bulmaları gerekecek. Bu nedenle yetenekli çalışanları cezbetmek isteyen şirketler öncelikli olarak işi çalışanları için anlamlı hale getirmeli. Sektör ayrımı olmaksızın bunu sağlayanlar insan kaynağında göçün yeni adresi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz