"Köklü ekip kazandırır"

Artık istatistikler de doğruluyor. Uzun yıllar birlikte çalışan ekipler, dikkat çekici oranda daha iyi performans gösteriyor.

6 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Köklü ekip kazandırır
Öyle ki bir ekipte birlikte çalışma süresi yüzde 50 arttığında, yapılan hatalar, ekipten ekibe değişmekle birlikte, yaklaşık yüzde 19 azalıyor.  En önemlisi bütçeden sapma oranı da yüzde 30 düşüyor. Uzmanlara göre de ekip üyelerinin birbirine “aşina” olması, iş akışına önemli katkı sağlıyor. Şirket içinde performansın artmasına ve rekabet avantajı elde edilmesine neden oluyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Başarıda “ekip ruhunun” öneminden hep bahsedilir. Ancak ekip üyelerinin uzun yıllar birlikte çalışmasının etkisi hakkında çok fazla bilgi yoktur. Oysa araştırmalar da gösteriyor ki bireylerin birlikte çalışarak elde ettiği deneyim, ekip performansını ciddi ölçüde artırıyor.

Harvard Business School Profesörü Robert Huckman ve North Carolina Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bradley Staats, farklı sektörlerde yer alan ekipler üzerinde yaptıkları araştırmada, birbirini uzun süredir tanıyan çalışanların dikkat çekici şekilde daha iyi sonuçlar elde ettiğini gözler önüne seriyor.

Araştırmalarında çok başarılı bir ortopedi cerrahından bahseden Huckman ve Staats, “Birçok meslektaşından daha iyi sonuçlar alan bu doktor, bulunduğu hastanedeki en verimli ikinci doktorun, 2,5 katı kadar operasyon gerçekleştiriyor.

Hasta memnuniyeti de cabası. Bu doktorun sim, sadece yeteneği değil. Kendisi de 18 yıldır aynı hemşirelerle çalışıyor olmasını başarısının ana faktörü olarak görüyor” diyor. INSEAD’ın Teknoloji ve Operasyon Yönetimi Profesörü Manuel Sosa ise yaratıcı ekiplerin uzun yıllar birlikte çalışan takımlardan oluştuğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz