Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor

Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Yeşim Toduk ise CEO’larla yardımcıları arasında minimum yüzde 50 fark olduğunu söylüyor. Toduk’a göre CEO’nun aldığı başarı primlerine göre aradaki ücret farkı 10 katına bile çıkarabiliyor. Cirosu 100 milyon doların altındaki şirketlerde ise CEO ile yardımcıları arasındaki ücret farkı daha az. Toduk, “100 milyon dolara kadar cirosu olan şirketlerde genel müdür ve yardımcıları arasındaki fark yüzde 20 ila yüzde 40 arasında değişiyor” diyor.

KADEMELER ARASI FARK
CEO’dan sonra genel müdür yardımcıları arasında en iyi ücreti, şirketin bulunduğu sektöre göre ana iş alanında rol alanlar alıyor. TAV Havalimanları İK Direktörü ve Peryön Başkanı Yiğit Oğuz Duman, “Finansal hedeflerin öne çıktığı şirketlerde CEO’dan sonra en iyi ücreti CFO’lar kazanır” diyor. Eğrioğlu ise yıl içindeki primlerle birlikte CEO’dan sonra en iyi ücretin satıştan sorumlu genel müdür yardımcılarına ödendiğini söylüyor. Satış ve pazarlamadan sorumlu başkanların ücreti primler hariç yıllık 350 milyon TL seviyesinde gerçekleşiyor.

CEO ve CEO yardımcılarından sonra organizasyonda aşağı doğru inildikçe direktörler de neredeyse bir üst pozisyonun yarısını kazanıyor. Özcan, Türkiye’de direktörlerin, genel müdür yardımcılarının ücretinin yarısını kazandığını söylüyor. CEO ile direktör ve müdür ücretleri karşılaştırıldığında bu seviyedeki yöneticiler, CEO’ların kazandığının yüzde 20 ila 25’i oranında daha Orta kademede ise direktörle yönetici seviyesindeki fark üst yönetime göre daha az. Orta kademe yöneticilerle direktörleri arasında yüzde 20 ila 30 arasında ücret farkı bulunuyor.

Towers Watson’in araştırmasına göre Türkiye’de kademeler arasında ortalama yüzde 27 ücret farkı bulunuyor. Yani bir kademe daha üstte yer alan bir pozisyon altındakine göre yüzde 27 daha fazla ücretlendiriliyor. Araştırmaya göre özellikle mühendislik, bilişim, ürün geliştirme, yazılım, pazarlama departmanları baz ücrette daha fazla kazanıyor. Uzmanlar da kademeler arasında yüzde 20 ila yüzde 30 arasındaki farkın ideal olduğunu söylüyor.

FİNANSTA MAKAS BÜYÜK
Kademeler arası maaş farklarının en yüksek olduğu sektörlerin başında ise bankacılık, finans, perakende, hazır giyim, tekstil, telekomünikasyon, ilaç, otomotiv gibi cirosu ve çalışan sayısı yüksek sektörler bulunuyor. Bu sektörlerde pazarın güçlü şirketleri üst düzey yöneticilerine alt kademelere göre daha iyi ücret ödüyor. Finans sektöründe bir bankanın genel müdürü primlerle birlikte yardımcısının en az 3 katını kazanıyor. Bankacılıkta sektör içinde bile genel müdür ücretleri arasında büyük uçurumlar olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz