Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor

Özellikle bankacılıkta Garanti Bankası’nın genel müdürü Ergun Özen, sektördeki rakiplerinin en az 3 katını kazanıyor, Hatta bazen bu oran 5 katına kadar çıkabiliyor. Bankacılıkta Garanti’yi Akbank, Yapı Kredi ve TEB izliyor, Kurumsallaşma ve yurtdışına açılmanın arttığı perakende sektöründe en iyi ücret üst yönetime ödeniyor, Perakende sektöründe de bir genel müdür, yardımcısının üç katını kazanıyor. Otomotiv ve beyaz eşyada da CEO ile yardımcıları arasındaki ücret farkı iki katına çıkıyor.

Alkaya, “Hızlı büyüyen sektörlerde CEO’nun sorumluğu ve bireysel katkısı arttığı için, doğal olarak altındaki yönetici kademeleriyle arasındaki ücret makası açılıyor” diyor. Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar ise hızlı büyüme ve yeni yatırımların olduğu sektörlerde rekabetin CEO talebini artırdığını bunun da CEO ile yardımcıları arasındaki ücret makasını açtığını belirtiyor. Bozoklar, finansta tepe yönetimle diğer kademeler arasında yaşanan ücret uçurumunu çalışan sayısına da bağlıyor. Bozoklar, “Çalışan sayısının fazla olduğu yapılarda CEO’ların maaşı genele göre daha yüksek oluyor” diyor.

ÇAĞRI ALKAYA / STANTON CHASE INTERNATIONAL
"UST YÖNETİMDE FARK ARTIYOR"
10 MİLYON TL

Türkiye’de bugün en yüksek maaşı büyük holdinglerle bankalar veriyor. Türkiye’nin en büyük holdinglerini ve bankalarını yöneten CEO’ların primlerle birlikte yıllık kazancı 10 milyon TL’yi buluyor.
YÜKSEK ÜCRET
Ücretlerde geçmişe göre yaşanan en büyük farklılık yüksek CEO ücretlerinin diğer sektörlerde de yaygınlaşması. Eskiden en iyi ücreti alan CEO’lar finanstaydı. Şimdi bu durum diğer sektörlerde de yaygınlaşıyor.
2 KATINA ÇIKTI
Türkiye’de genel müdürlerle yardımcıları arasında ise ABD’deki gibi 10 katına varan farklar yok. 2 katına varan bir makas söz konusu. Birçok şirkette genel müdürle genel müdür yardımcısı arasında primler hariç yüzde 60 fark bulunuyor.
PAKET ARTACAK
Türkiye’de tepe yönetimde az sayıda yetenek olduğu için üst düzeyde CEO’ların ücret paketleri artmaya devam edecek. Uzun dönemli primler, yan haklar daha yaygınlaşacak.
BONUSLAR ARTTI
Üst düzey yöneticilerin baz maaşlarında muazzam artışlar olmamakla birlikte, özellikle bonus tarafında ciddi artışlar oldu. Yabancı yatırımcıların pazara girişi maaşları artırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz