Patronun ücret hesabı

Patronlar, 2014’te de geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli. Enflasyon oranında ücret artışı planlayan patronlar, yüzde 8-9 arasında zam öngörüyor.

25.03.2014 14:27:190
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ücret hesabı

2014’te de 2013’te olduğu gibi patronların genel zam oranlarında temkinli davranacağı düşünülürse bu yıl da gelirini en çok artıracak kesim yüksek performanslılar olacak. Patronlar tarafından “üstün performanslılar” olarak nitelendirilen kesimi ise hedefleri tutturanlar belirleyecek. Kârı ve büyümeyi dramatik şekilde artıranlar da bu grupta yer alacak.

Patronlar ise üstün performans gösteren çalışanlarına 3 ila 6 maaş arası fazla ücret verme eğilimini sürdürecek. Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde “üstün performanslı” yöneticiler yıllık gelirlerinin 2 ila 3 kat fazlasını kazanabilecek. 2014’te yüksek performans gösteren grubun içinde yer almayanlar ise yüzde 8’lik ücret artışıyla yetinmek zorunda kalacak.

TEMKİNLİLİK SÜRECEK
Patronlar, her yıl olduğu gibi 2014’te de zam oranlarını belirlerken gerçekleşen enflasyonu dikkate alma trendini sürdürecek. 2014’e ilişkin ücret artışı öngörülerini sorduğumuz patronların hemen hepsi enflasyon oranında veya bunun biraz üzerinde zam yapma eğiliminde. Grant Thornton Türkiye’nin ortaklarından Emin Taylan da patronların 2014’te geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli davranacağını, ücret artışlarının enflasyonla sınırlı kalacağını söylüyor.

Grant Thornton’ın 44 ülkede 4 bine yakın yöneticiyle gerçekleştirdiği araştırma da bunu destekliyor. Araştırmaya göre Türkiye’deki yöneticilerin yüzde 94’ü, 2014’te zam yapacağını belirtiyor. Artış planlayanların sadece yüzde 30’u enflasyonun üzerinde zammı planlıyor.

Datassit’in genel müdürü Ayşe Nazmiye Uça da patronların zam konusunda 2014’te temkinli olacağı görüşünde. Uça, “Artık çok yüksek zam oranları yok. Performans ücretlendirmede daha önemli bir kriter oldu” diyor. Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin de 2014’te zam oranlarını belirlerken enflasyona göre karar vereceklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz