Veliahta son nasihat

Aile şirketlerinde yönetim nesilden nesle aktarılırken sadece maddi sorumluluklar değil tecrübeler de transfer ediliyor.

31.05.2017 11:52:280
Paylaş Tweet Paylaş
Veliahta son nasihat
“ÖNCE CAN SONRA CANAN” 
İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık henüz şirketin direksiyonunu tam olarak çocuklarına teslim etmemiş ama İnoksan ailesine birlikte önderlik ediyorlar. Oğlu Emre yönetim kurulu başkan vekili, kızı Görkem ise yönetim kurulu üyesi olarak şirkette görev yapıyor. Varlık, çocuklarını A takımına getirirken hayat tecrübeleri doğrultusunda şu nasihatlerde bulunduğunu anlatıyor: “Önce can sonra canan misali, hayatta öncelikle sağlıklı ve mutlu olmaya özen göstermelerini sonrasında ise ailelerine, şirketimizin çalışanlarına ve müşterilerimize her zaman önem vererek, hep daha iyinin peşinde olmalarını salık veriyorum. İnoksan olarak 36 yıllık geçmişimizde her zaman ülkemize duyduğumuz sevgiyle hareket ettik. Bu yüzden şirketim için çocuklarıma vereceğim en önemli nasihati ‘Türkiye’nin değerli markası İnoksan’a sahip çık ve örnek bir şirket olarak, itibarlı bir durumda senden sonraki nesillere de gururla devret’ cümleleriyle ifade edebilirim.”

“YAKINMAYA DEĞİL YEKİNMEYE BAK”
Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, 1998 yılında kaybettiğimiz babası Mehmet Kemal Dedeman’dan devraldığı bayrakla beraber vatanını sevmek, yılmadan çalışmak, dürüst ve adil olmak gibi rehber değerlerle teslim aldığını anlatıyor. Murat Dedeman babasının kendisine verdiği liderlik nasihatlerini şöyle özetliyor: “Rahmetli babamın her fırsatta dile getirdiği bir sözü vardı; ‘Yakınmayı bırak, yekinmeye bak.’ Yekinmek sözlük anlamıyla ‘davranmak, olduğu yerden fırlamak, ayağa kalkmak’ demektir. Kemal Bey’in hayatından çıkarılacak en büyük ders budur; şikâyet etme, hoşlanmadığın durumdan kurtulmak için harekete geç, ataletten kurtul. ‘Tehlikenin üstüne gideceksin, onu küçülteceksin’ diyen Kemal Bey’in sözleri hala kulağımda... Bu bağlamda, olumsuzluklar karşısında meşru zeminden ayrılmadan ve yılmadan mücadele etmek, duygularımızın aklımızın önüne geçmesine izin vermeden kararlılıkla sorunların üstesinden gelmek benim hayat felsefem oldu.”

“GELENEĞİN İZİNDEN GİT”
Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, babasını çok erken bir yaşta kaybetmiş. O yüzden işlerin başında önce annesi, ardından da eniştesi bulunmuş. Kendisinin öğrencilik yıllarında fabrikaya yardım için gittiğinde her ikisiyle yaptığı bir konuşmanın liderliğinde çok önemli etkisi bulunduğunu söylüyor. Barut, o sohbeti ve getirdiklerini şöyle özetliyor: “Fabrikada bulunduğum günlerden birinde, enişteme üniversitede işletme eğitimi almaya karar verdiğimi söyledim. Ayaküstü sohbetimizde, eniştem bana ‘Her zaman işletmeci olabilirsin ama bir daha hiçbir zaman eczacı olamazsın. Kararını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim’ dedi. Aynı yaklaşımı annem de sergiledi. Sonuçta benden önceki iki kuşak da aynı geleneğin temsilcisiydi, eczacılık okumuştu. Ben o gün, alınan herhangi bir kararın, fikrine ve görüşlerine değer verdiğim insanların yönlendirmesiyle tekrar masaya yatırılabileceğini, girilmemiş bir yoldan dönmek için geç olmadığını öğrendim. O konuşmaların ardından, belki kendi isteğimden vazgeçtim ama bugün iş adamı olarak bulunduğum noktadan memnunsan bunu o günkü tavsiyeye kulak vermeme borçlu olduğumu da biliyorum. Gerçekten de bu aileye doğarak ve bu işleri benimseyerek bir işletmeci oldum ama tüm yatırım kararlarımda, tüm iş ilişkilerimde eczacılık eğitiminin bana kattıklarından faydalandım, halen de faydalanıyorum.”

“KAPINA GELENİ BOŞ ÇEVİRME”

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, babası Hacı Ali Doğan’dan aldığı en önemli kaptan köşkü nasihatinin “Kapınıza kim gelirse gelsin, boş çevirmeyin” cümlesi olduğunu söylüyor. Doğan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Rahmetli babam çevresinde çok sevilen saygı duyulan biriydi. İş isteyene iş, aş isteyene aş verirdi. O zamanlar imkânlarımız tabii daha kısıtlıydı ama o gerekirse kendi yediği ekmeğini paylaşır yine de kimseyi boş çevirmezdi. Biz çocuklarına da her zaman ‘Kapınıza kim gelirse gelsin boş çevirmeyin’ derdi. Bizlere en büyük mirası bu maneviyatını aşılamasıdır. Biz de babamızın izinden gitmeye çalışıyoruz, özellikle bölgemizde okullar, çeşmeler, kütüphaneler, yurt, cami yaptırarak bölgemize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Her yıl babamızın ölüm yıldönümünde ortalama 10 bin kişinin katıldığı mevlit düzenleyip babamızı anarak özellikle iş isteyene iş, aş isteyene aş vermeye çalışıyoruz. Ramazan aylarında iftarlar, çalışanlarımızın çocuklarına burslar vererek ihtiyaca göre çeşitli yardımlar yapıp babamızın vasiyetini yerine getirmeye çalışıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz