Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

Büyük yatırımlara imza atan şirketlerden Petkim’in genel müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılında 4 milyar TL’nin üzerinde bir ciro hedeflediklerini söylüyor ve yatırımları konusunu şöyle anlatıyor: “Etilen ve PTA fabrikalarında kapasite artışı yatırımları 2013 yılında başlatıldı.

2014 yılında tamamlanması bekleniyor. Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi kapsamındaki bu yatırımlarla etilen fabrikamızın kapasitesi yüzde 13, PTA fabrikamızın kapasitesi ise yüzde 50 artırılacak. Harcamalarının bir kısmı bu yıl başlatılan bu projelere toplam 135 milyon dolar harcama yapılacak.

Bu yatırımların yanı sıra fabrika modernizasyon ve iyileştirme yatırımları da devam edecek. Ayrıca 1,5 milyon TEU kapasiteli liman projemiz sürüyor. İlk fazı 2015 yılında, ikinci fazı 2016 yılında tamamlanacak olan liman projemiz için 300 milyon dolar yatırım yapılması planlanıyor.”

SATIN ALMALAR ARTACAK
2014 yatırım planlarını açıklayanlar arasında, satın alma fırsatlarını araştıranların sayısı az değil. Örneğin bu zamana gelene kadar 4 satın alma yapan Turkcell Superonline’ın genel müdürü Murat Erkan, 2014’te sektörde konsolidasyonun devam edeceğini söylüyor.

Buna paralel uygun fırsatları değerlendireceğini ifade eden Erkan, şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki yılda geçmişte sergilediğimiz yatırım odaklı yaklaşımımızı sürdüreceğiz. İlk 5 yılda Türkiye çapında kaliteli ve güçlü internet bağlantısı sağlamaya yönelik yoğun bir yatırım dönemi geçirdik. Bundan sonra bir yandan altyapıyı genişletmek için çalışırken diğer yandan mevcut altyapının mümkün kıldığı hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetleri odak noktamıza alacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz