Yeni tip mentor geliyor

CEO'lar artık Y Kuşağı'ndan da destek alıyor

6.06.2014 22:32:490
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni tip mentor geliyor
Global şirketlerde bugün yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan “ters mentorluk” uygulamasına ilk öncülük eden isimlerden biri de General Electric’in efsane CEO’su Jack Welch’ti. Bundan tam 15 yıl önce Welch ve yönetim ekibi internet ve teknoloji konusunda genç çalışanlardan mentorluk almıştı.

Günümüz iş dünyasında popülaritesi artan ters mentorluk, Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Trende Bosch, GE, Endemol, Danone, Turkcell, Akbank ve Verifone gibi şirketler öncülük ediyor.

Bu şirketlerde genç çalışanlar, CEO dahil yönetim ekibine özellikle sosyal medya, internet, teknoloji ve Y kuşağıyla iletişim konularında destek veriyorlar. İşte deneyimli üst düzey yöneticilerin tecrübesiz genç mentorlarından öğrendikleri...

İngiliz Tesco'nun CEO’su Philip Clarke, 28 yaşındaki genç çalışanlarından Paul Wilkinson’la ayda bir kez mentorluk buluşması gerçekleştiriyor. Bu kez Clarke değil, İngiliz süpermarket teknolojilerinin araştırma bölümünde çalışan Wilkinson, patronuna bildiği her şeyi öğretiyor.

Bu geleneksel bir yaklaşım değil. Çünkü genç ve daha alt kademedeki bir çalışan, üstüne kariyer tavsiyesi veriyor, yani roller değişiyor. Clarke, genç çalışanının bakış açısını ve onun kuşağını anlamak için istekli. Özellikle teknolojinin kullanımı konusundaki görüşlerine ilgi gösteriyor.

Clarke, “Gelecek 10-20 yıla dair müşterilerin alışverişte nelere odaklanacağını anlamak için Wilkinson’dan çok şey öğreniyorum. Bugünün en büyük gelişmesi dijitali anlamak, bu dijital çağda yetişenlerin düşünce yapısını görmek. Bu mentorluk buluşmaları bana dijital dünyayı ve yeni müşterileri anlama konusunda yardımcı oluyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.