İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

İyi uygulamaların çeşitli platformlarda anlatılmasını sağlayarak bu konuda çalışan şirketlere destek olmayı amaçlıyoruz. Çok yakında tüm başvuru sürecini yönettiğimiz www.inovatifsurdurulebilirlik.org sitesi üzerinden uygulamalar hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilecek.

İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması’yla inovasyon ve sürdürülebilirlik konusunda nasıl bir yol kat etmeyi planlıyorsunuz?

SKD olarak sürdürülebilir kalkınmanın iş dünyası için bir risk değil fırsat olduğunu temel alıyoruz. 43 üye şirketimizle iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasını amaç edindik. Bu fırsatlardan bir tanesi olarak inovasyon ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisini mercek altına aldık. SKD İnovasyon Çalışma Grubu tarafından düzenlenen İnovatif Sürdürülebilirlik Yarışması, İnovasyon Çalışma Grubu’nun özel sektörde çevreye, ekonomiye ve topluma katkısını artıracak inovatif projeleri ortaya çıkarmak ve geliştirilmesine destek vermek hedefi doğrultusunda planlanmış aksiyonlarımızdan bir tanesi. 2013 yılı ilk aylarında başvuruları topladık. Başvurular iki aşamalı olarak değerlendirildi. Teknik değerlendirmede, SKD tarafından ilk incelemeleri yapılan başvurular, teknik açıdan ve puanlama sistemi kriterlerine göre değerlendirildi. Teknik komite İnovasyon Çalışma Grubu üyelerinden oluştu. Her uygulamanın en az 2 çalışma grubu üyesi tarafından puanlanması sağlandı. Teknik değerlendirme sonucunda medyan yöntemi kullanılarak belirlenecek sayıda uygulama bir üst değerlendirmeye alındı. Jüri değerlendirmesinde üniversite, basın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer aldığı jüri, son elemeyi yaptı. Teknik incelemede, belirlenen puanın üzerinde alan uygulamaların projelerini anlattıkları yazılı doküman incelendi. Adaylar, jüri üyelerine sunum yaptı ve sorulara yanıt verdi. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmeyle kazananlar belli oldu. Ödüller, 10 Eylül’de İstanbul’da İngiltere Konsolosluğu’nda yapılan törenle sahiplerine verildi.

Kazanan projeler neyi başardı? İnovatif yaklaşımları nasıldı?
İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması’nda finale kalan birbirinden değerli 14 uygulama üniversite, basın, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi ve kazananlar belli oldu. Büyük şirketlerden “Çevresel İnovatif Uygulama” dalında TAV Havalimanları Holding, “Ekonomik İnovatif Uygulama” dalında Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım, “Sosyal İnovatif Uygulama” dalında Enerjisa Enerji Hizmetleri ödül kazandı. KOBİ kategorisinde “Çevresel İnovatif Uygulama” dalında Ege Orman Vakfı Ağaçlandırma ve Ağaç Ürünleri İktisadi İşletmesi (EGEVAK) ödül kazanırken “Ekonomik İnovatif Uygulama” ve “Sosyal İnovatif Uygulama” dallarında ödüle layık şirket bulunamadı.

TAV Havalimanları Holding “İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali Projesi Geri Dönüşüm Uygulaması” ile ödül kazandı. TAV Havalimanları’nın iştiraki TAV Ege, İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 2032’ye kadar işletme hakkını kazandı. İmzalanan anlaşmaya göre TAV var olan iç hatlar terminalini yıkarak daha modern bir yapı inşa etmeyi de üstlendi. Proje kapsamında 185 bin metrekarelik terminal binası, 2 bin 559 araçlık çok katlı otopark ve ilgili birimler inşa ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz