Sağlıkta inovatif planlar

Innovation&Strategy, sağlık sektörü ve ekosisteminde yer alan 31 şirketin inovasyonda hangi konulara odaklandığını ortaya koydu.

16.11.2014 20:23:010
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlıkta inovatif planlar

Şirket, 2013 yılında sağlık AR-GE’sine 3,5 milyar pound yatırım yaptı. GSK Türkiye ve Kafkasya Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Bölgesel Genel Müdür Emin Fadıllıoğlu, şirketin Türkiye’yi inovasyon ve üretim merkezleri arasına eklediğini söylüyor ve gelişmeleri şöyle anlatıyor:

“Dünyada lider olduğumuz aşı alan m ela Türkiye’de dünyadaki en büyük aşı üretim yatırımını gerçekleştirmeyi hedefledik. IDOL ile işbirliği çerçevesinde 5 farklı aşının farklı üretim basamaklarının Türkiye’de gerçekleştirilmesine dair projemizi hayata geçirdik. İlk etapta 17 milyon doz aşı üretmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıl bu rakam 30 milyon doza çıkacak. Ayrıca 2014 yılı itibarıyla Türkiye, GSK’nm AR-GE için yatırım yapacağı öncelikli ülkeler listesine eklendi.”

MSD Türkiye Genel Müdürü Hatica Kurtar Demiray ise inovasyon çalışmaları hakkında “Türkiye’de 2013 yılında 135 sağlık hizmet biriminde farklı terapötik alanlarda 35 çalışma yürüttük. Bu alana ayırdığımız toplam mali kaynak ise 9 milyon dolara ulaştı.

Bilimi; ilaca, aşıya, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürününe çevirmek için AR-GE’ye oldukça büyük bir kaynak ayırıyoruz. Dünyada toplam 2013 yılı harcamamız olan 7 milyar dolar, ciromuzun yüzde 16’sına tekabül ediyor” diyor.

MOBİLİTE DEVRİ
Mobil iletişim teknolojilerindeki gelişimle sağlık sektörünün geleneksel teşhis, tedavi, takip süreçleri zenginleşiyor ve kalıpların dışına çıkıyor. Akıllı telefonlardaki sağlık uygulamalarından, gittikçe küçülen ve neredeyse giyilebilir hale gelen medikal cihazlara kadar yeni bir sağlık dünyası var.

Bu alana yatırım yapan devlerden biri de Turkcell. Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Turkcell’in mobil sağlık alanında en önemli odağını şöyle açıklıyor: “Kronik hastalıkların, iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla uzaktan takibi ve yönetimi konusunda çalışıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz