Yeni yol haritası

Son yıllıkta sektörlerin sürdürülebilirlikte aldıkları mesafeyi sizin için bir araya getirdik.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yol haritası

ELEKTRİKLİ CİHAZLAR VE BİLEŞENLER
Bu sektördeki şirketler, birer yüksek teknoloji ürünleri tedarikçisi olarak, kendi çalışanlarının yeteneklerine, becerilerine ve eğitimlerine aşırı derecede bağımlı durumdadırlar. Teknolojileri ve ürünleri savunma sanayinde kullanılan şirketlerin, kendilerini artan itibari risklere karşı hazırlamaları gerekir. Orta vadede, iletişim ve bilgi teknolojileriyle ilgili şirketlerin, son yıllarda kurulan aşırı kapasitenin hazmedilmesinden sonra, bu piyasalarda yaşanacak dengeli bir büyümeden kazançlı çıkmaları beklenebilir. Modern endüstriyel teçhizat tedarikçilerinin aynı zamanda enerji verimliliği dışında test, ölçüm ve kirlilikten arındırma gibi çevreyi korumanın çeşitli yönlerine odaklanan yeni ürünler ile teknolojilerin geliştirilmesinde de etkili olmaları gerekmektedir.

DAYANIKLI EV ALETLERİ
Bu sektördeki şirketler için kilit farklılaşma faktörleri inovasyon, kalite ve markalaşmadır. Lider şirketler tüm ürün yaşam döngülerinde güvenlik ve çevre ile ilgili sorunları da aktif bir şekilde yönetiyorlar. Iş ve çevreci perspektifle bakıldığında, kullanılmış ürünler için geri alım garantileri ve müşteri odaklı hizmetler ile değişik fırsat kapıları açılabilir. Tüketiciler her geçen gün artan sıklıkta kendi özel ihtiyaçlarına yönelik ürünlere talep duyuyor. Yani kendilerine üst seviyede konfor ve intibak sağlayan, ama aynı zamanda şeffaf ürün bilgi-
si ve etiketi olan ürünleri tercih ediyor. Bu değişimi sürdürülebilir tüketime entegre etmeyi ve bu şekilde cazip ürünler sunmayı başarabilen şirketler, iş modeli inovasyonu anlamında birer lider olarak ortaya çıkabilirler. Burada ayrıca tedarikçilerin üretim zincirinin içine entegre edilmesinden kaynaklanan uzun vadeli meydan okumalar da söz konusu olabilir.

YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI
Alternatif (yenilenebilir) kaynaklardan elde edilen enerjiye olan talep hükümetlerin fiyat tarifesi garantisi formunda ve vergi indirimi gibi diğer teşvik mekanizmalarıyla arttırılmaya çalışılıyor. Alternatif enerjinin yüksek maliyetleri yüzünden bu teşvikler şimdilik bu endüstrideki yatırımların canlandırılması için kaçınılmaz görünüyor. Ancak ileride özellikle güneş gibi pahalı teknolojilerin bazılarında hızla düşen maliyetler ve artan verimlilikler sebebiyle bu gibi teşviklere olan bağımlılığın azalması bekleniyor. Rüzgar gibi daha oturmuş teknolojiler ise verimlilik artışında halen büyük potansiyel içeriyor, ancak burada özellikle odaklanılması gereken konu türbinlerin kalitesinin arttırılması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz