En iyiler daha mı şanslı

Dünya hızla değişiyor. Kurallar yeniden yazılıyor, iş yapma biçimleri yeniden şekilleniyor...

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En iyiler daha mı şanslı
Yeni dönemin en büyük sıkıntısı hiç şüphesiz belirsizlik ve kaos. Amerika'dan sonra Avrupa'yı sarsan finansal kriz, sadece ekonomik görünümü değil dünya coğrafyasını bile değiştirmek üzere. Bu ortamda sadece teknoloji, biyokimya gibi yeni nesil endüstrilerde değil, yüzyıllık sektörlerde bile müthiş değişimler yaşanıyor. Jim Collins, tüm dünyada ses getiren kitabı "Good to Great"in ardından, saygın yönetim profesörü MORTEN T. HANSEN ile birlikte yazdığı yeni kitabı "Great by Choice"da değişim, belirsizlik ve kaos ortamında başarının sırrını anlatıyor. Bunu yaparken de can alıcı bir soru soruyor: "Başarılı olanlar diğerlerinden daha mı şanslı?" Tüm dünyada ses getiren "Good to Great" kitabıyla en prestijli yönetim yazarları arasında yer alan Jim Collins, yeni kitabı "Great by Choice" ile yine çok özel mesajlar veriyor. Collins'in, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve INSEAD gibi saygın okullarda dersler veren yönetim profesörü Morten T. Hansen ile birlikte yazdığı kitap, başarıda şans faktörünü inceliyor. İçinde bulunduğumuz zor döneme atıfta bulunarak, belirsiz hatta kaotik ortamda başarının reçetesini veriyor. 9 yıllık bir araştırmaya dayandırılarak yazılan "Great by Choice", başarının sırrının şans değil, seçimler olduğunu örneklerle ortaya koyuyor. Microsoft, Amden, Intel ya da Southwest Havayolları gibi şirketleri, diğerlerinden ayıran seçimleri inceliyor. Morten T. Hansen, "Bu şirketlere 10x şirketler diyoruz. Çünkü, onlar, içinde bulundukları sektörlerde diğerlerinden 10 kat daha fazla finansal performans gösterebilmiş şirketler. Üstelik bunu sektörlerindeki rakiplerinden daha şanslı oldukları için yapmamışlar. Aynı belirsiz ve kaotik koşullarda, aynı sayıda şans ve şanssızlık faktörünü daha iyi yöneterek yapmışlar. Günün sonunda işteki başarı yatırımın geri dönüşüdür. Biz de burada şansın geri dönüşünden söz ediyoruz. Bu şirketler, bu rasyoyu diğerlerinden yüksek tutan şirketler" diye konuşuyor. Başarılı şirketlerin yönetim ve liderlik anlayışını da inceleyen Great by Choice, burada da çok önemli bulgulara işaret ediyor. 10x şirketler gibi 10x liderleri de tanımlayan Collins ve Hansen, başarılı lider için çok farklı, sıradışı yeni bir profile işaret ediyor. Morten T. Hansen ile "Great by Choice"u konuştuk:

Zor zamanda başarı
"Geleceği tahmin edemeyiz ama yaratabiliriz. 15 yıl öncesine dönün ve o günden bugüne dünyada, ülkenizde, piyasalarda, kariyerinizde, özel hayatınızda neler olduğuna bakın. Hayat belirsizdir, gelecek bilinmeyendir. Bu ne kötü ne iyidir, tıpkı yerçekimi gibi. Mesele kendi geleceğimizi nasıl yöneteceğimizdir. Bugünün iş dünyasına bakacak olursanız, gerçekten zor zamanlar yaşıyoruz. Avrupa'da bir fırtına var. Dünyada globalizasyon yaşanıyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler de artık bu sürece dahil... Peki, bu tür bir ortamda nasıl harika bir performans gösterebilirsiniz? Bu kitabın dayandığı 9 yıllık projeye 2002 yılında başladık. Amerika'nın stabilitesini, güvenliğini ve refahını sorgulamaya başladığı günlerdi. 11 Eylül terörist saldırıları olmuş, korku her yeri sarmıştı. Bütçede sıkıntı başlamış, bu arada dünyada teknolojiler değişmiş, rekabet global arenada son sürat devam ediyordu. Bu tablo bizi şu soruya götürdü: Peki belirsizlik ortamında hatta kaosta bazı şirketler nasıl başarılı oluyor da diğerleri olamıyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.