Farklı kültüre uyum stratejisi

İşte sınır ötesi şirketlerin kültürel çeşitliliğe uyum stratejisi…

1.03.2016 17:05:460
Paylaş Tweet Paylaş
Farklı kültüre uyum stratejisi
EGE KARAPINAR / YILDIZ HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI BŞK.
“73 FARKLI MİLLETTENÇALIŞANIMIZ VAR”
GLOBAL ÇALIŞAN KÜLTÜRÜ
Yıldız Holding olarak Türkiye dahil 14 ülkede fabrikamız var ve 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz ve 73 farklı milletten çalışanımız var. Bu konumla paralel olarak şirket içerisinde global bir çalışan kültürünün oluşturulmasına yönelik çeşitli çalışmalar yürütüyoruz.
ANA GÜNDEM ÇEŞİTLİLİK Çalışanlarımızın mutluluğunu güvence altına alan bir ortam oluşturmak adına araçlarımızı, süreçlerimizi ve bütün çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. “Glokal” prensibinin benimsendiği bu yeni kültürümüzün daha da özgür ve çok sesli ortamın pekiştirilmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. “Çeşitlilik” (diversity) ana gündem maddelerimizden biri. Farklı kültürel ve profesyonel geçmişleri olan çalışanlar bazen birbirilerinin dilinden anlamakta zorluk çekebiliyor.
İLETİŞİM KİLİT NOKTA İletişim burada işin kilit noktası. Bu yıl en önemli önceliğimiz, gelecek vizyonumuza zemin oluşturacak ortak bir dil ve kültür oluşturmak. Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız global projelerimizden bazıları şunlar: Kültürel Dönüşüm projesiyle global kültür oluşturmada çalışanlarımıza ve yöneticilerimize yol göstermeye çalışıyoruz. Global Yetenek Yönetimi projesiyle bu yıl ilk defa bu süreci global platforma taşıdık ve bu kapsamda tüm dünyadan çalışanlarımızın potansiyelini değerlendiriyor, her çalışanımıza özel gelişim planları oluşturuyoruz.

OSMAN ALPTÜRER / ANADOLU GRUBU İNSAN KAYNAKLARI BŞK. 
“ÇEŞİTLİLİK VE EŞİTLİK BENİMSENİYOR”
DENEYİMİ AKTARIYOR
 Anadolu Grubu 50 bine yakın çalışanıyla 12 farklı ülkede üretim faaliyetinde bulunuyor. Toplamda 34 farklı uyruklu çalışana sahip. 1990’ların başından beri farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren grubumuz, mevcut durumda biriken bilgi ve deneyimi sürekli artırıyor, aktarıyor ve yenilemeye devam ediyor. Grubumuzda çeşitliliğin ve fırsat eşitliğinin her kademede benimsenmesi, farklı kuşakları içinde barındırmayı başaran demografik yapısının korunması için çalışmalar yürütülürken geleceğe güvenle ilerleyen bir grup olmaya devam ediyoruz.
KÜLTÜRÜ YERLEŞTİRİYORUZ 
Farklı coğrafyalarda üretim faaliyeti göstermeye başladığımızdan beri biriken bilgi ve deneyim yöneticilerimiz tarafından benimseniyor. Yöneticilerimizin desteği doğrultusunda grubumuzun kültürünü de şirkete özgü kültürümüzü bozmadan bulunduğumuz tüm ülkelere yerleştiriyoruz. 
DESTEK ALIYORUZ Temel fonksiyonlarımız için ortak politikayı oluştururken şirketlerimizdeki çalışma arkadaşlarımızdan da destek alıyoruz. Tüm bu faaliyet ve çalışmalarımızın bu kültürü, bulunduğumuz her coğrafyada oluşturma, benimseme ve yaygınlaştırmada payı bulunuyor. 
DEĞİŞİMİ YÖNETMEK Bu çalışmalara ek olarak, bütün çalışanlarımızın kullanabileceği online eğitim sistemimizle her kademeden çalışanımıza farklı kültürlerle iletişim kurmak, değişimi yönetmek gibi alanlarda eğitim alabilme imkanları sağlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz