Geleceğe yön verecek 12 ana güç

Kelly’e göre geleceği şekillendirecek teknolojik trendler…

16.01.2017 12:17:220
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğe yön verecek 12 ana güç
30 YIL SONRA ETKİLEŞİME GEÇEMEYEN HER ŞEY BOZUK SAYILACAK
FAYDACI EKRAN

Eski kitaplar derin düşünmeyi teşvik ediyordu, ekranlar ise daha yararcı bir düşünme tarzını teşvik ediyor. Kitaplar analitik düşünme gücümüzü geliştirirken ekranlar hızlı bir şekilde bağlantı kurmaya itiyor bizi. Artık propagandanın eskisi kadar gücü yok çünkü doğru bilgi de yanlış bilgi de ekranlar arasında ışık hızında yayılabiliyor.
TAKİBE TAKİP
Nesnelerin internetini yaratabilmek için bulutun olabildiğince çok şeyi takip edebilmesi gerek. Şu anda bile arabalarımızın hareketlerinden kredi kartı harcamalarımıza birçok şey takip edilebilir durumda. Burada rahatsızlık verici olan bu takibin tek yönlü olması. Eğer bireyler de devleti devletin kendilerini takip ettiği gibi takip edebiliyor olsaydı bu var olan sıkıntı büyük oranda azalırdı.
AŞIRI GERÇEKLİK
Sinema tarihinde gittikçe artan gerçekçilik sanal gerçeklikle beraber doruğa ulaşacak. 10 yıl içinde bir sinema perdesine baktığınızda bir pencereden gerçek bir dünyaya baktığınızı hissedeceksiniz. Etkileşime girebilen nesnelerin değeri artacak. Ancak bunun bir de bedeli olacak, etkileşim teknoloji becerilerimizi artırmamızı gerektiriyor. 30 yıl sonra etkileşime geçemeyen her şey bozuk sayılacak. 

2016 İNTERNET ŞİRKETİ KURMAK İÇİN EN İYİ ZAMAN
İNTERNETİ ANLAMAK

1989’da ABD’nin önemli TV kanallarından ABC’nin üst yönetimiyle bir toplantı yapmıştım. Amacım onlara bu “internet denen şeyi” anlatmaktı. ABC yöneticileri internetin önemini kavrayamadı. O zamanlar internetin televizyonu, her isteyenin binlerce kanala rahatça ulaşabileceği bir hale sokacağı düşünülüyordu. Binlerce kanal fikri çok güzeldi ama bu kadar içeriği kimin nasıl üreteceğini kimse düşünmemişti.
YA İÇERİK?
İşin sonunda gerekli içeriği ne ABC gibi bir TV kanalı ne de Yahoo gibi bir portal değil milyarlarca son kullanıcı üretti. Şu anda 50 trilyon web sayfası olduğu tahmin ediliyor, bu da yaşayan her insan başına 10 bin sayfa ediyor. Hepimizin kaçırdığı şey tüm bu içeriğin insanların kendileri tarafından üretilecek olduğuydu. Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram’ın sunduğu içeriğin hepsi kullanıcıları tarafından üretildi.
YOLUN BAŞINDA
Kullanıcıların ürettiği bu içerik ekonomik olarak anlamlı değil. İnsanların bu içeriği gönüllülük esasına göre üretmesinin tek nedeni internette kendileri için bir seyirci kitlesi bulmuş olmaları. Gelecekte internet şu andakinin daha iyi bir versiyonu olmayacak, tamamen farklı bir şey olacak. Ve internet söz konusu olduğunda daha olabileceklerin hiçbirisi olmadı, internet daha işin başının başında ve 2016 bir internet şirketi kurmak için olabilecek en iyi zaman.

30 YILI ETKİLEYECEK 12 TEKNOLOJİK TREND
OLUŞMAK (BECOMING):
Sabit ürünlerden devamlı yenilenen servislere ve aboneliklere geçmek. GÖRÜNTÜLEMEK (SCREENING): Her yüzeyi ekran olarak kullanmak.
TAKİP ETMEK (TRACKING): Vatandaşların ve tüketicilerin iyiliği için büyük bir takip sistemi oluşturmak. AKMAK (FLOWING): Her şey için durdurulamaz ve gerçek zamanlı akışlar kulanmak.
AKILLANDIRMAK (COGNIFYING): Bulut üzerinden kullanılan ucuz ve güçlü yapay zekâ teknolojileri kullanarak her şeyi çok daha zeki hale getirmek.
ERİŞMEK (ACCESSING):  Toplumu varlık sahibi olmaktan çeşitli servislere devamlı erişimimiz olan bir hale getirmek.
PAYLAŞMAK (SHARING): Çok büyük bir düzeyde işbirliği ve paylaşım yapmak.
FİLTRELEMEK (FILTERING): İsteklerimizi ileri düzey kişiselleştirme kullanarak önceden tahmin etmek. YENİDEN DÜZENLEMEK (REMIXING): Hâlihazırda var olan ürünleri önce en basit parçalarına ayırıp sonra olabilecek her şekilde yeniden birleştirerek yeni ürünler yaratmak.
ETKİLEŞMEK (INTERACTING): Kendimizi bilgisayarlarımızın içine gömerek bilgisayarlarımızın etkileşimini maksimize etmek.
SORGULAMAK (QUESTIONING): İyi sorular iyi cevaplardan çok daha değerlidir.
BAŞLAMAK (BEGINNING): Tüm insanların ve makinaların birbiriyle bağlantıda olduğu küresel bir sistem inşa etmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz