Hayırseverlik AR-GE midir?

Şirketler, hedefini bulan bağışlar sayesinde gelecekteki ticari başarıları için gerekli zemini hazırlayabilir.

10.08.2014 23:00:350
Paylaş Tweet Paylaş
Hayırseverlik AR-GE midir?
Biz sıklıkla kurumsal hayırseverliğin etkinliğini belirli bir programa destek olan bireylerin sayısını sayarak hesaplarız. Oysa benim kendi deneyimlerime göre hayırseverlik, aynı zamanda şirketlerin işten kaynaklanan risklerini azaltmasına, yeni pazarların kapılarını açmasına, çalışanların şirkete bağlılıklarını artırmasına, marka oluşturmasına, maliyetleri düşürmesine, teknolojik ilerlemelere ve rekabetçi getiriler elde etmesine de yardımcı olabilir.

Kurumsal hayırseverlik, genellikle şirketlerin iyi şeyler yaparak iyi işler çıkarma arayışında olduğu kurumsal sosyal sorumlulukla (KSS) ilgili çeşitli “paylaşılan” veya “harmanlanmış” değer yaklaşımlarının zıddı bir şekilde tanımlanır. Ancak ben kurumsal hayırseverliği, sosyal bir sorunla ilgili bir yatırımın keşif aşaması olarak tanımlıyorum.

Şirketleri, hayırseverlik yatırımlarını hem toplumu hem de kurumsal gereksinimleri kavramaya yönelik bir mekanizmayı ve fikirleri destekleyen kuluçka makineleri olarak görmeye çağırıyorum. Tıpkı AR-GE gibi hayırseverlik de şirketlerin getiri profilinin genellikle daha spekülatif olduğu sektörlerde bilinçli yatırımlar yapmalarına olanak sağlar.

Büyüme stratejisi olarak hayırseverlik
Campbell Soup Company’de CEO olarak geçirdiğim 10 yıllık dönem boyunca, biz “insanların yaşamlarını her gün her yerde destekleyen, dünyanın en olağanüstü gıda şirketini yaratmak” gibi iddialı bir misyon benimsemiştik. Bu yol boyunca, oldukça ihtiraslı birkaç hayırseverlik girişimi başlattık.

2010 yılından 2020’ye kadar çevreye bıraktığımız ayakizini yarı yarıya azaltacağımızı taahhüt ettik. Tüketicilerin kalp sağlığı bilhassa da onun diyetle olan ilişkileri hakkındaki endişelerine çözüm bulmak amacıyla Amerikan Kalp Derneği ile özel bir ortaklık kurduğumuzu duyurduk.

Campbell Soup Vakfı ile kurduğumuz bir ortaklıkta, bu şirketin büyük tesislerinin faaliyet gösterdiği topluluklarda, çocukluk döne-mindeki obezite ve açlık sorunlarına doğrudan çözüm bulacak uzun vadeli bir program başlattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.