M dalgası geliyor

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile tüm sektörlerde devrim gibi bir değişim yaşanıyor...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
M dalgası geliyor

FİNANSTA MÜTHİŞ DALGA
Mobil uygulamalarla finans sektörü müşteriye her yerde ve daha hızlı ulaşır hale geldi. Cep şubeleri, cep telefonlarını kredi kartıyla birleştiren uygulamalar ve bürokratik işlemler olmadan kolayca kredi alıp alışveriş yapma imkanları da bankacılıkta yaratılan en önemli değişimler oldu... Akbank Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, “Bugün şubede yapılan hemen her işlem mobil bankacılıkta da yapılabiliyor” diyor.

Tüm bankalar birbiri ardına cep şubelerini devreye alıyor. ING Bank 2011 yılında ING Mobil uygulamasını başlattı. Finansbank 2013 yılının ilk çeyreğinde Android Cep Şubesini hayata geçirdi. Cep şubelerinin yanında farklı uygulamalar da mobil bankacılık hizmetlerini giderek genişletiyor. Örneğin İş Bankası, ÎşCep Parakod uygulamasıyla müşterilerinin mağazalardan kredi kartı olmadan QR kod teknolojisi ile alışveriş yapmasını sağlıyor.

Garanti Bankası, iGaranti uygulaması ile müşterisi olsun ya da olmasın herkese çok geniş bir çerçeveden bankacılık hizmeti sunuyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Bu uygulamayla işlemler ücretsiz gerçekleşiyor. Tüm kredi başvuruları şubeye gitmeden yapılıyor. iGaranti ile şifresiz olarak para durumunuzu görebilirsiniz. Bir tuşla birikim yapabilir, bu birikimleri günlük faizle değerlendirebilirsiniz” diyor.

Bu hizmetler beraberinde mobil bankacılık kullanımını da hızla artırıyor. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 2013 ilk çeyrek verilerine göre bankaların mobil abone sayısı son 1 yılda yüzde 38, mobil internet kullanım oranı ise yüzde 75 arttı. Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, yakın zamanda mobil cihazların cüzdan, ajanda, not defteri ve ödeme aracı gibi birçok farklı amaç için kullanılır duruma geleceğini belirtiyor. Orkun Oğuz da, “Bu yıl mobil işlemlerin tüm işlemler içindeki payı yüzde 10. 2014 sonunda bu rakamın yüzde 25’in üzerine çıkmasını bekliyoruz” diye konuşuyor.

OTOMOTİVDE GELECEĞE DÖNÜŞ
Otomotiv sektörü de mobil gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biri. Bugün birçok otomotiv şirketi bilişim dünyasının devleriyle yakın temasta ürün ve hizmet geliştirmeye çalışıyor. Böylelikle müşterilerine son teknolojiyi en konforlu hizmetlerle sunma yarışı yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz