Sosyal etkiye yönelik tasarım: D-Rev’in öyküsü

Günümüzde çok sayıda şirket, dünyadaki yükselen orta sınıf tüketicileri hedefliyor. Ancak günde 4 dolardan az bir parayla geçinen insanların sağlığını ve yaşamını iyileştirmeyi hedefleyen D-Rev’e benzeyenlerin sayısı çok az.

10.10.2014 23:08:570
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal etkiye yönelik tasarım: D-Rev’in öyküsü


Bugün kıyaslanabilir bir dizin fiyatı 6 bin dolar veya yukarısında. Peki siz dünyanın herhangi bir yerindeki protez kliniğine dahi ulaştırılabilecek üstün kaliteli bir dizi 80 dolara nasıl geliştirebilirsiniz? Biz bu diz ile imalatın dağılımını yöneteceğiz. Ancak bu dizin pazarı sanki Brilliance pazarından çok daha farklıymış gibi görünüyor. Brilliance pazarı düşük gelirli ülkelerde yüzlerce hastaneyi kapsıyor. Bu dizinki ise çeşitli ülkelerdeki yaklaşık 300 gibi sonlu sayıda klinikle sınırlı. Bazı ülkelerde ise sadece bir veya iki klinik var.

Klinik sayısı ama aynı zamanda ampüt hastası sayısıyla ilgili kavrayışımızdan çıkardığımız şeylerden biri de hizmet verilen hasta sayısında 70 bin barajını aştıktan sonra yeni bir engele toslayacağımızdı.

Çünkü bu rakam, aslında bu dizleri takacak kalifiye protez uzmanlarının sayısına eşittir. Yüzleştiğimiz bu engel hakkında düşünürken şimdi protez uzmanı yetiştiren üniversitelerle polisentrik (çok merkezli) dizler hakkında müfredat geliştirmek için birlikte çalışmayı ümit ediyoruz. Polisentrik dizlerde bizim kullandığımız türden bir mekanizma var.

Gelecekte ne var?
Sadece D-Rev’den değil ama aynı zamanda Irak ve Kenya’da çalışırken önceki hayatımdan da çıkarttığım derslerden biri de bizim inovasyon ve bozuculuktan bahsedereken aslında sıklıkla aşırı şekilde teknolojiye odaklanıyor olmamız. Oysa pratikte genellikle bozuculuğa neden olan bu sistemin ta kendisi.

Fiziksel bir şeyle ilgili inovasyonlara odaklanıyoruz. Oysa dağıtım kanallarında nasıl inovasyon yapılabileceğine bakmamız gerekir. Devasa büyüklükte sosyal ihtiyaçlar olarak gördüklerimizin bazılarına el atmak için ürün yaşam döngüsünün ve ürün teslimatının bazı daha az çekici yönlerini nasıl iyileştirebiliriz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz