Terk edilen kurallar

Aslında herkes bilincinde... 10 yıl öncesinin pek çok iş kuralı artık tarih olmuş durumda.

25.12.2015 14:58:400
Paylaş Tweet Paylaş
Terk edilen kurallar
"ARTIK ŞİRKETTE HER ŞEYİ DİJİTAL YAPIYORUZ"
SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU / ORKA HOLDİNG CEO'SU
PROGRAMLAMA YÖNTEMİMİZ

Eskiden basında şirket ve kurumla ilgili tüm haberleri kupürlerle takip ediyorduk. Artık basındaki haberlerimizi dijital olarak takip diyoruz. Önceden tüm programları yazılı bir halde günlük olarak düzenlemeye çalışıyorduk. Şimdi her şeyimizi dijital olarak yapıyoruz, işlerimizi bu şekilde programlıyoruz. Çalışanlarla iletişimimizi eskiden telefonlarla yapıyorduk, sonradan cep telefonlarına geçiş yaptık.
DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİ
Yeni kurallarımız arasında çalışanlarla interaktif bir iletişim kurmak için e-posta kullanmak da var. Bunların okunup okunmadığını da takip edebiliyoruz. Ayrıca eskiden çalışanları aynı odada toplar ve eğitim verirdik. Bu uygulamayı bıraktık. E-learning sistemine geçtik, çalışanlarımıza koleksiyon eğitimi, kendi alanlarındaki oryantasyonu ve bununla ilgili gelişimleri bu yolla veriyoruz. Değişim ve dönüşüm süreçlerini takip etmek için onları zaman zaman çeşitli sınavlara sokup kariyer planlamalarını o şekilde gerçekleştiriyoruz.

İŞE HAKİM OLMAK İÇİN TÜM KURALLARI YIKTIM
BARIŞ KARAKULLUKÇU / MUDO GENEL MÜDÜRÜ
İKİ DÜNYA ÇOK FARKLI
10 yıl öncesinde danışmanlık sektöründe global pozisyonda çalışıyordum. 25’ten fazla ülkede iş yaptığımız çok uluslu bir ekibin parçasıydım. Bu nedenle 10 yıllık süreçte, danışmanlık sektöründe en üst kademeye gelip, ortak olduktan sonra bir Türk şirketinde CEO pozisyonuna geçince bu iki dünya çok farklı. O nedenle 10 yıl önce bizim hayatımız tamamen plan, program içinde geçiyordu. Global kurallar vardı.
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI
Şimdi ise orta ölçekli bir şirkette CEO pozisyonunda olunca ve farklı seviyeden insanları çalıştırınca iletişimde daha farklı kurallar koyuyorum. Çalışanlarımızla whatsapp’tan iletişim kuruyorum. Yoğun şekilde sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapıyoruz. Eskiden “Hafta sonu aileye ait” diye bir kuralım vardı. Şu anda öyle bir kuralımız yok. Çünkü hafta sonu ciromuzun en yüksek geldiği günler. Akşam saat 10’dan sonra telefona bakmamak gibi kurallar yok artık. Tatildeyken hiç işle uğraşmam gibi kurallar yok. Katı kuralların esnediği, iş odaklı olduğumuz ama bu arada da kendimize küçük kaçamaklar yarattığımız zamanlar var.
BÜYÜK DEĞİŞİM
Orta ölçekli Türk şirketinin tarzı çok farklı. O anlamda büyük bir değişim yaşayıp global kurallara göre kodlanmış Barış’ı, orta ölçekli Türk şirketine entegre ettim. Öbür türlü hayatta kalamazsınız. Çünkü çok tutkulu bir patronumuz var. Detaylara acayip hakim. Onunla birlikte işe hakim olmak adına tüm kuralları yıktım. Özetle artık toplantıları merkez ofiste yapmak yerine yeni teknolojileri kullanarak online ve görüntülü sistemler üzerinden gerçekleştiriyoruz. Eskiden onay süreçlerine sadece üst düzey yöneticileri dahil ederdik şimdi çalışanların karara etkilerini sağlıyoruz. Ulaşılamayan üst yönetimin yerini açık kapı politikası aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz