Üstün performanslı kurullar: Ajandalarında neler var?

Direktörler, temellerin ötesine geçtikçe daha büyük etkileri olduğunu düşünüyor.

21.09.2014 09:06:060
Paylaş Tweet Paylaş
Üstün performanslı kurullar: Ajandalarında neler var?
Finansal krizin ardından 5 yıl kadar bir süre geçtikten sonra kurullar ve direktörler üzerinde oyunun kalitesini artırmaları yönünde kurulan baskı halen geçerliliğini koruyor. Dünya genelindeki endüstrilerde, çeşitli kamu ve özel sektör şirketlerinden ve kâr amacı gütmeyen organizasyonlardan 770’ten fazla direktörle yapılan yeni bir anket, onlardan bazılarının diğerlerine kıyasla daha enerjik tepkiler verdiğini ortaya koyuyor.

(1) Bu anket çalışması, aslında direktörlerin zamanlarını yönetim kurulu faaliyetleri arasında bölüştürmelerinde ne kadar dramatik farklılıklar olduğunu ifşa ediyor. En çok da ankete katılanların kendi kurullarının verimliliklerini nasıl değerlendirdiklerini çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Direktörlerin 4’te 1’inden fazlası, kendi etkisini mütevazı veya az olarak değerlendirirken diğerleri ise kurul işlevlerinde fazla etkileri olduğunu savunuyor. Peki üstün performanslı bir kurulun ajandasındaki ayır-dedici olan nedir?

Bir uygulamalar hiyerarşisi
Araştırmamız çok ve az etki arasındaki farklılığın, direktörlerin boğuştuğu ve kendilerini adadığı sorunların büyüklüğünü yansıttığını ortaya koyuyor. Biz, direktörlerin dikkatlerini en fazla yönelttiği işlevlerdeki ayrıntılı kurul uygulamalarını mercek altına yatırdık: Strateji, uyum, şirket satın alma ve birleşmelerin yanı sıra performans, risk ve yetenek yönetimi...

Öyle görünüyor ki kurullar da Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine benzer bir uygulamalar hiyerarşisiyle yollarına devam ediyor.(2) Az ve mütevazı etkileri olduğunu bildiren direktörler, kurullarının uyum, finansal raporların gözden geçirilmesi ve portföy çeşitlendirme değerlendirmesi gibi işlevleri “temel prensiplere” göre üstlendiklerini söylüyor.

Kendi kurullarının daha etkili olduğunu bildiren direktörler de bu gibi faaliyetleri üstlendiklerini ama ayrıca her bir işlevde bir dizi başka uygulamaya da yer verdiklerini ifade ediyor. Örneğin strateji alanında bu çok daha ileri görüşlü olmak anlamına gelir. Mütevazı etkili kurullar, mevcut eğilimlere katılır ve değişen koşullara tepki verirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.