"Yeni birim harekatı"

10 farklı sektör ve 20'ye yakın şirkette son 5 yıl içinde kurulan yeni birim ve departmanları araştırdık.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni birim harekatı
Son 5 yılda Abdi İbrahim 14, Şekerbank 11, Finansbank 10, Avea ise 7 yeni birim kurdu. Büyüme, yeniden yapılanma, rekabet ve yabancı şirketler yeni birim sayısını artırdı. Açılan yeni birimler son 5 yılda yaklaşık yüzde 5 düzeyinde ek istihdam yarattı. En çok yeni birim ise strateji, satış, pazarlama ile sosyal medya alanlarında kuruldu. Dolayısıyla mevcut birimler çeşitlendi, çapraz fonksiyonlar çoğaldı... İşte Uyum Departmanı'ndan CEO Ofisi'ne, Arama Motoru, Pazarlama Birimi'nden İnteraktif KanallarMüdürlüğü'ne kadar son 5 yılda hayatımıza giren yeni birimler. Dünyanın en büyük 500 şirketinin en az yüzde 20'si son 10 yılda yönetim modelini değiştirdi." Bu saptama, Matris Yönetim Başarısı: Sihir Değil Metot (Matrix Management Success: Method Not Magic) adlı kitabın yazarı Ronald A. Gunn'a ait. Dünyanın önde gelen şirketlerinin yeni rekabet şartlarına göre yeniden yapılandıklarını belirten Gunn, bunun sonucunda şirketlerde çok sayıda yeni birimin kurulduğunu söylüyor. Sadece ABD'de değil, Türkiye'de de yeni rekabet şartları, şirket içinde yeni kurulan birimlerin ve departmanların sayısını artırıyor. Özellikle yeniden yapılanan ve hızlı büyüme sürecine giren şirketlerde yeni kurulan birimlerin sayısı çoğalıyor. 2010'da ciddi bir dönüşüm geçiren Yıldız Holding, bu duruma en güzel örnek... Yıldız Holding'de son 2 yılda strateji komitesinden interaktif kanallar müdürlüğüne kadar birçok yeni birim kuruldu. Son 5 yılda Abdi İbrahim'de 14, Şekerbank'ta 11, Finansbank'ta 10, Avea'da ise 7 yeni birim açıldı. Capital, 10 farklı sektör ve 20'ye yakın şirkette son 5 yıl içinde kurulan yeni birim ve departmanları araştırdı. Bunların fonksiyonlarını ve yurtdışındaki örnekleri inceledi.

HAKAN ALP / FİNANSBANK İK GN. MD. YRD.
"İSTİHDAMIN YÜZDE 5'İ YENİ BİRİMLERE"
DEĞİŞİM YÖNETİMİ

Değişime adapte olamayan ve yönetemeyen firmaların ayakta duramayacağı bir dönemdeyiz. Bu değişimlere cevap olarak yeni birimlerin kurulması sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor.
BANKACILIKTA FAZLA
Bankacılık da sektör dinamikleri gereği yeniliklere daha açık ve daha proaktif olmak zorunda olduğu için diğer sektörlere göre yeni birimler daha sık kuruluyor.
EK İSTİHDAM
Yeni açılan grup ve birimler için son 5 yılda ciddi oranda ek istihdam yarattık. Yeni birimler için ilave yarattığımız istihdam son 5 yılki işe alım oranımızın yüzde 5'ini oluşturdu.
BANKA İÇİ ATAMA
Yeni kurulan birimler için tecrübesiz çalışan ihtiyacını yeni istihdamla sağladık. Yeni kurduğumuz birimlerdeki tecrübeli çalışan ihtiyacını ise özellikle diğer bölümlerden görev değişiklikleri ve terfilerle karşıladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz