Yeni büyükler nereden çıkacak

Frey, 2030’da iş dünyasının ve liderliğin yeni görünümünün nasıl olacağını anlattı...

31.05.2017 15:15:110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni büyükler nereden çıkacak
*Gelecekte ne tip şirketler büyümelerini artırabilecek?
 Bence genel olarak şirketler daha az kişiyi istihdam edecek ve çok daha fazla sanallık olacak. Geçmişte bir sürü zeki insanı bir araya getirir ve başarılı bir şirketi öyle yaratırdık. Ana fikir yakınlıktı; insanlar bir şeyi yaratabilmek için birbirlerine yakın olmalıydı. Gelecekte ise bu yakınlıkları ikame edecek değişik yollar bulacağız. Çok daha akışkan bir toplum haline geleceğiz. Yolculuk etmek daha kolay olacak ve nerede yaşadığımızın önemi azalacak. * Günümüzdeki Google, Apple, Amazon, Arcelor-Mittal, GE gibi dev şirketlerin 2030’da da hala var olacağını düşünüyor musunuz?
 Evet, ama işlerinin doğası epey değişmiş olacak. Bazılarının istihdam ettiği insan sayısı azalmış, bazılarının da artmış olacak. Hâlihazırdaki bazı projeler sadece büyük şirketler tarafından yönetilebilir. Örneğin havadaki tüm birbiriyle iletişimde olduğu bir sistemi yönetecek olan trafik kontrol sistemlerini veya yerdeki tüm sürücüsüz araçları kontrol eden sistemleri yaratacak ve yönetecek olan şirketler çok büyük olmak zorunda. Ayrıca gelecekte benim mega-projeler adını verdiğim büyük işler olacağını da düşünüyorum. Var olan işler otomatik hale getirilip yok oldukça ülkeler bundan çok rahatsız olacak ve vatandaşlarına istihdam yaratmak için büyük altyapı projelerine yatırım yapacak. Bu projelerin çoğu tünel, köprü veya baraj gibi altyapı projeleri olacak ve çok sayıda işçiye ihtiyaç olacak. Benim mega-proje dediklerim kabaca 1 milyar doların üzerinde olan projeler. Bu tip projeler şu anda dünya gayri safi milli hasılasının sadece yüzde 8’ine tekabül ediyor. Benim tahminim önümüzdeki 15-20 yılda bunun 3 kat artacağı. l Sizce gelecekte iş yapış şeklindeki büyük değişiklikler neler olacak? n Özellikle dijital bir şirket olmak ilginç bir değişim. Şirketler dijitalleştikçe daha az fiziksel bir hale de geliyor, daha demokratikleşiyor. Gittikçe daha akışkan bir toplum haline geliyoruz. Sınır denilen şey gelecekte daha farklı bir anlam taşıyacak. Sınırları ülkelerin kontrol ettiği gerçeği de değişecek. Gittikçe daha fazla insan kırsal alanlardan şehirlere taşınacak ve mega şehir sayısı artacak. Şehirler içinde oldukları ülkelerden çok daha önemli ve söz sahibi olacak.
* 2030’larda liderlik ne anlama gelecek?
 Hayatımıza daha çok teknoloji girdikçe daha fazla sayıda kırılma anlarıyla karşılaşacağız. Liderler ne gibi risklerle yaşadığımızın devamlı farkında olmalı ve herhangi bir felaket anında ne yapılması gerektiğini önceden düşünmeli. Bir yandan da ahlaki sorumluluklarımız var, bir şeyi yapabiliyor olmamız yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin gelecekte muhtemelen soyu tükenmiş varlıkları yeniden yaratabilme gücümüz olacak. Örneğin tüylü mamutları geri getirmeli miyiz? Bunun toplum üzerindeki etkileri ne olacak? Önümüze birçok ahlaki sorun gelecek.
* Gelecekte şirketler ne gibi risklerle ve zorluklarla karşılaşacak?
 Risk birçok değişik şekilde değişiyor. Sürücüsüz araba çağına girdiğimizde bir kaza geçirme riskimiz de ciddi oranda azalacak. Öte yandan havada insansız araçlar uçuyorsa bu da beklemediğimiz yeni riskler oluşturabilir. Yeni teknolojiler iyi niyetle yaratılır ama sonunda insanlar o teknolojileri kötü emellerine alet etmeyi öğrenir. Gelecekte şirketlerin hem ahlaki hem de riski önleme amaçlı sorumlulukları olacak.
* Günümüz şirketlerinin hangileri gelecekteki düzene ayak uydurabilecek?
İleride çok zorlanacağını düşündüğüm birkaç sektörü söyleyeyim; eğitim sektörü ciddi anlamda değişecek. Birçok okulun ve öğretmenin yok olacağını düşünüyorum. Yapay zekâ geliştikçe ve robot öğretmenlere imkân verdikçe, şu anda öğretmen olarak çalışan bireyler daha çok koç gibi çalışmaya başlayacak. 2030’larda internetin en büyük şirketinin şu anda adını bilmediğimiz bir eğitim şirketi olacağını tahmin ediyorum. Bunun var olan en büyük fırsat olduğunu düşünüyorum. Ayrıca taşıma sektörünün diğer bazı sektörleri değişime zorlayacağını düşünüyorum. Araba kazaları azaldıkça sağlık sektörüne olan yatırımlar da azalacak. Sağlık sektörünün kendisi de ilaç üreticilerinin yönlendirdiği bir sektör olmaktan çıkıp veri tarafından yönlendirilen bir sektör haline gelecek. Vücudumuzdan gelen veri akışını gözlemleyip kullanmaya başladıkça ki birçok şirket bu veriyi yeni bir bilgisayar programlama dili gibi algılıyor, kendimizi daha iyi olmak için programlayabileceğiz. Hasta olunca tek yapmamız gereken kendimizi iyileşmek için tekrar programlamak olacak. Bu da hem doktorları hem de hemşireleri tehdit eden bir olgu. Bu mesleklerde istihdam edilen insan sayısı azalacak.
* Tüm bu hızlı teknolojik gelişmeler gelişmekte olan piyasaların büyüme istikametini uzun vadede değiştirebilir mi?
 Evet, kesinlikle büyüme istikametini değiştirecek. Birçok kazanan ve kaybeden olacak. Zor olan tüm bu teknolojilerin birbirleriyle olan etkileşimini anlamak… Bu yıl ocak ayında gittiğim bir elektronik sektör fuarında akıllı pantolon satan bazı şirketler gördüm. Bu pantolonlar size hangi tarafa gitmeniz gerektiğini söylüyor.Bir anda hiç beklemediğiniz bir şekilde pantolonunuz internete bağlı hale gelerek hayatınızı etkilemeye başlıyor. Güneşte fazla kalıp kalmadığınızı ölçen akıllı bikiniler bile vardı fuarda. Şu anda bize anlamsız gelen tüm bu gelişmeler etrafımızdaki her şeyi internete bağlı hale getiriyor ve bunların hayatımızı nasıl etkileyeceğini şu anda tahmin etmek imkânsız gibi.
* Gelecek trendlerin ışığında ne yaparsak Türkiye ekonomisini tekrar canlandırabiliriz?
 Eğer tüm ülkeyi kablosuz internet ağıyla donatabilir, her eve fiber internet bağlantısı getirebilirseniz bu gibi şeyler ekonomiyi ciddi anlamda değiştirecek, iş yapış şekillerini etkileyecektir. Bu tip bir altyapı gelişimi hem iletişimi hem de tüm sistemi iyileştirebilir. Daha akışkan ve her yere seyahat eden bir toplum olmaya başlamamıza rağmen son yıllarda trend, sınırları daha güvenli hale getirme yönünde. Birçok ülke gelen göçmenler yüzünden iyice kalabalık hale geldi. Ama sınırlar hiçbir zaman kalıcı değildir, tüm bu sınırları daha sağlam hale getirme projesini tekrardan düşünmemiz gerek. İnsanları bir şehirden diğer şehre taşıyabilecek insansız hava araçları ürettiğimiz anda sınırlar epey anlamsız bir hale gelecek. Airbus yıl sonuna kadar pilota gereksinimi olmayan bir hava taksisini hazır hale getireceğini açıkladı. Bunun yaygınlaşması epey zaman alacak, ama bu hava araçları yaygınlaştığı anda oyun tamamen değişecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz