Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu.

25.05.2014 20:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

GERİ DÖNÜŞÜM YATIRIMLARI
Novartis doğal kaynakları koruma ve çevresel etkini sınırlama konusunda çalışmalar yürütüyor. 2013 yılında yenilenebilir enerji kullanılarak karbondioksit emisyonlarını yüzde 43 azaltan şirket, 2014 yılında ise bu oranı yüzde 63’e çıkarmayı hedefliyor. Novartis Türkiye Farmasötik Operasyonlar Direktörü Necdet Kuruoğlu, bu yıl enerjinin verimli kullanılması ve tasarrufu ile ilgili projeleri bulunduğunu belirtiyor.

“Örneğin, merkezi atık ısı geri kazanım sistemi, ofis ve depo alanlarında mevcut aydınlatma armatürlerinde LED aydınlatma sistemleri dönüşüm yatırımı planlanıyor” diyor. Roche, 2014 yılında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi doğrultusunda Bina Enerji Takımı ile enerji verimliliği sağlayacak projelere odaklanacak.

2009 yılına göre toplam enerji tüketimlerini yüzde 35 oranında azaltmayı başardıklarını belirten Roche Türkiye yetkilileri, 2014’teki hedeflerinin bu oranı yüzde 1,5 daha iyileştirmek olacağını ifade ediyor. “Araç filomuzun yüzde 65’ini 2014 yılında yenileyeceğiz ve yeni araç modelimizin belirlenmesinde enerji verimli araç modeli öncelikli tercihimiz olacak” diyor.

Polisan Holding ise bu yıl her birim ürün için kullandığı doğal kaynak kullanım miktarını yüzde 5 azaltmayı planlıyor. Polisan Holding icra Kurulu Üyesi ve CEO’su Erol Mizrahi, “Polisan Holding olarak şirketlerimizde her yıl kurumsal karbon ayak izini hesaplayarak bu sayede azaltım tedbirleri geliştireceğiz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.