En faydalı ders

Eğitim hayatının kariyere olan etkisi hala tartışılıyor. Ancak Türkiye’nin önde gelen CEO’larının çoğu, eğitim hayatında aldıkları derslerin başarılarında kritik rol oynadığı görüşünde hemfikir... Örneğin, Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, istatistik dersini bugün ürün geliştirmede kullandığını söylüyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise finansal muhasebe dersinin finansal tablo okuyabilmesine çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İşte CEO’ların ağzından eğitim hayatlarından kariyerlerine yansıyan “en faydalı dersler”…

29.09.2015 15:58:390
Paylaş Tweet Paylaş
En faydalı ders

EFSANE HOCALAR
Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, kariyerinde en yüksek faydayı sağlayan dersin Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünde okurken Prof. Dr. Deniz Gökçe’den aldığı “para ve bankacılık” dersi olduğunu söylüyor; “Gökçe’nin kendine has üslubu, ekonomi ve istatistik gibi son derece karmaşık konuları yalın bir şekilde anlatması, teorik bilgileri güncel örneklerle harmanlaması bu dersi cazip kılıyordu. En sevmediği şey ise insanların koşullar karşısında sürekli şikâyet etmesiydi. Bize hep yenilenme, sürekli öğrenme ve meraklı olmanın öneminden bahsederdi” diyor. Big Chefs CEO’su Gamze Cizreli’nin kariyerinde ise en çok ODTÜ işletme Fakültesi’nin efsane hocası rahmetli Muhan Soysal 'dan aldığı “strateji yönetimi” dersi etkili olmuş. Cizreli Soysal’dan öğrendiklerini şöyle anlatıyor: “Muhan Hoca, eğitimin gerçek hayatın ta kendisi olduğuna kanaat getiren, kitaba bağlı kalmadan farklı konuları günlük hayat tecrübeleriyle sentezleyebilmesiyle fark yaratan bir hocaydı. Toplumumuzun en önemli handikabının zaman yönetimi olduğunu söylerdi. Dersine geç girilmezdi. Ödevlerin sadece teslim tarihi değil saati de olurdu ve o saati geçirince odasının kapısını kilitler, altını bantlardı. Dersine geç kaldığım bir gün, ‘Uçak saatini kaçırdığınızda uçağa binebiliyor musunuz? Uçak kaçtı, çık dışarı’ dedi. Zaman yönetimi ve gözlem-sentez becerisi Muhan Hoca sayesinde iş ve özel hayatımdaki kazanımlarım olmuştur.”
DERSİMİZ STRATEJİ
Muhan Soysal’ın iz bıraktığı öğrenciler arasında Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da var. Makine mühendisliği okuyan Aydın’ın MBA yaptığı dönemde Soysal’dan aldığı “strateji yönetimi” dersi kendi deyimiyle “bugünün kaotik ve kimi noktalarda öngörülemeyen iş hayatında farklı stratejiler geliştirmek” konusunda çok işine yaramış. Aydın, “Strateji dersi ise özellikle farklı durumlarda farklı stratejiler geliştirme ve stratejilerin mutlaka taktik seviyesi ile desteklenmesi gerekliliğini ortaya koydu” diyor ve devam ediyor: Prime Development CEO’su Artuğ Çetin de Innsbruck Üniversitesi’nde Ord. Prof. Hans Hinterhuber’in stratejik yönetim dersinde öğrendiklerinden iş hayatında hala faydalandığını söylüyor: “Hinterhuber’in derste bahsettiği lider tanımı bugün Prime Development’ın CEO’su olarak görev yapmamda önemli bir rol oynuyor. Hinterhuber; ‘Her zaman senden daha iyi bilen biri olabileceğini bildiğin müddetçe hata payını minimuma indirirsin. Kendine güven ama kontrolü elden bırakma, ayağın hep yere bassın’ diyordu. Hinterhuber, iş hayatında vizyon sahibi olanı eleştirirdi. ‘Vizyon sahibiyim diye yola çıkılmaz. Öngörülü olabilirsin, hayal de kurabilirsin ancak bir şirketin yönetiminde, somut verilere dayanarak ve ortam şartlarını doğru tartarak hayallerini gerçekleştirebilirsin’ derdi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.