Tez aşamasında 12 bin TL cepte

İTÜ, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri...

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tez aşamasında  12 bin TL cepte


Yüksek lisans eğitiminde yapılması düşünülen planlar neler?
- Yönetici MBA için bazı yenilikler düşünüyoruz. Aynı İTÜ'deki eğilim gibi daha pratiğin içinde olmak istiyoruz. Belki bir yayın kuruluşu ile bir ortaklığımız olacak. Ekonomi ve işletmeyle ilgili görüşmelerimizi yapıyoruz. Yapacağımız şey, onların programına akademik bir içerik kazandırmak. Onlar da bize pratik kazandıracak. Onların programlarını kullanmak istiyoruz. Sektör temsilcilerini ders materyali olarak kullanmayı planlıyoruz. Haftasonu boş zamanlarımızda bazı aktiviteler yapacağız. Programlarımıza sektör içinden destek arıyoruz. Amaç finansal destek değil, biz işbirliği, katmadeğer yaratabileceğimiz bir şey arıyoruz. Biz karşı tarafa, karşı taraf da bize kazandıracak. Genellikle kamu üniversiteleri ile işbirliğine girince insanlar tedirgin oluyor. Sektörleri buraya çekmek istiyoruz.

Şirketler dünyasındaki deneyimleri eğitim sisteminize nasıl dahil ediyorsunuz?
- Benim pratikte birçok şirketle bağlantım oluyor. Türkiye'deki yönetici profilini ve yönetimi bildiğimi düşünüyorum. Burada eğitim alan öğrencilerin ne tip organizasyonlara gidebileceğini de biliyoruz. Yüksek lisans sırasında vermek istediğimiz şey, o organizasyonlarda gördüğümüz aksaklıkları derslere taşıyarak, "Bunu yapmayın, oradaki aksaklıkları giderin" diyebilmek. Benim arkadaşlara tavsiyem şu; şu anda yaşadıkları ve bildikleri organizasyonları mutlak olarak almasınlar. O organizasyonlar, belli şartların belli ihtiyaçların belli durumların neticesinde ortaya çıkmıştır. Şartlar geliştikçe oorganisyonlar evrilir. Önemli olan nasıl evrilmesi gerektiğine karar vermek. O kararı verebilecek insanları yetiştirmek önemli.

Lüksek lisans programıyla ilgili hedefleriniz neler?
- Biz yüksek lisansa çok önem veriyoruz. Öğrenci kapasitemizi artırmak istiyoruz. Öğretim üyesi yetiştirme programları içinde yer almak istiyoruz. O donanımız var. Bilimsel seviyemiz o noktalarda. Hocalarımız bu bilgi ve donanımı sektörden insanlara da anlatsın diyoruz ve gece programlarını bu yüzden yapıyoruz. Neden paralı? Parasını veren adam hakkını alıyor. Yüksek lisans için burası iyi bir yer. Uluslararası düzeyde yarışmalarımız var. Hazırladığımz güneş arabası Amerika'da birinci oldu. Onun vasıtası ile biz Ulaştırma Bakanlığı'na Türk uydusu yapıyoruz.

Peki yüksek lisansa girmek isteyen adaylara tavsiyeleriniz ne olur? Ne yapsınlar, nasıl hareket etsinler?
- Mühendislik eğitimi aldıysanız mutlaka işletme ile ilgili eğitim almak zorundasınız. Teknik eğitim alan biri işletmelerde belli bir yere kadar gider. İşletme eğitimi çok ciddi bir transformasyon geçirecek. Acaba 4 yıllık işletme eğitimine gerek var mı diye sorgulanmaya başlanacak. İTÜ, önümüzdeki dönem sosyal bilimler fakültesini kuruyor. Sosyoloji, siyaset bilimi, felsefe ve iktisat müfredatları açıyor. İktisat bilimi 2 yılda müfredatı hazırladı. Tüm bunların içinde felsefeye vurgu yapmak isterim. Birçok üniversite felsefe bölümünü kapatıyor. Özel üniversitelerden ancak Bil-kent belki Yeditepe'de bu bölüm var. Bunların da çok az kısmı yatırım yapıyor. Biz bilinçli olarak felsefe dedik. Çünkü felsefe gelişmeyen bir ülkede bilim olmaz. Öğretim kadrosu için dünyanın birçok yerinden insan arayışı içindeyiz. Özellikle bilim felsefesi konusunda birini alacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz