Yurtdışında kariyer vaadimiz var

Toplam 29 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Anadolu Grubu, genç yetenekler için önemli kariyer fırsatları vadediyor. Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Osman Alptürer, şirketlerinde işe başlayan yeni mezunlara kariyer planlarını destekleyici eğitimler sunduklarını belirtiyor, “Yeni mezun çalışanlarımızın performanslarını yakından takip ederek uzun vadede kariyer gelişimlerini planlıyoruz. Farklı coğrafyalarda ve farklı sektörlerde şirketlerimizin bulunmasının avantajını kullanarak pek çok kariyer imkanı sağlıyoruz” diyor.

10.03.2015 11:45:180
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışında kariyer vaadimiz var

*İşe alımlarınızda yeni mezunlar arasından seçim yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz? Bu süreçten bahseder misiniz?
*Yeni mezunlar arasında değerlendirme yaparken adayların eğitimlerinin haricinde okul yaşantılarında herhangi bir projenin parçası olup olmadıklarına, yaptıkları stajlara ve gönüllü olarak katıldıkları aktivitelere bakıyoruz. İşe alım sürecimiz şirketlerimizde pozisyonun gerekliliklerine göre değişebilmekle birlikte genellikle yeni mezun işe alım sürecimiz yetkinlik bazlı mülakatla başlıyor. Ardından İngilizce sınavı, mesleki kişilik envanteri ve ilgili fonksiyon yöneticileriyle birlikte yapılan mülakatla devam ediyor.
*Yetenekleri keşfetmek ve çekmek konusunda nasıl bir yaklaşıma sahipsiniz? Grup olarak, genç yetenekleri çekmek için değişik platformlarda yer alıyoruz. Üniversite işbirlikleri, kariyer siteleri ve sosyal medya kanalları hedef kitlemize grubumuzu daha iyi anlatmak için sıkça kullandığımız mecralar arasında yer alıyor. Bu eforların en önemlilerinden olan UÇARI Vaka yarışmasını dokuz yıldır İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenleyerek, Türkiye genelinde yüzlerce genç yeteneğe ulaşıyoruz. UÇARI ve benzer projelere olan yatırımımızı önümüzdeki yıllarda artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Grubumuz çalışanlarının kuruma bağlılığını artırmak için farklı noktaları hedefleyen projeler geliştiriyoruz. Yeteneklerimiz için performans değerlendirmeleri sonucu doğru zamanda ve doğru kariyer planlamaları oluşturmak önem verdiğimiz noktaların başında geliyor. Bu hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayan yetenek yönetimi sistemlerimizin yanında; kişisel ve mesleki gelişim programlarıyla çalışanlarımızı kariyerleri boyunca desteklemeyi amaçlıyoruz. Grup genelinde yürüttüğümüz Yenilikçilik Projesi, her şirketin bireysel olarak yürüttüğü projeler, Kalite Çemberi gibi uygulamalarla çalışanlara gerek işlerini gerek iş yaşamlarını geliştirme fırsatları veriyor, ödüllendiriyoruz.
*Yenilikçilik Projesi’nden bahseder misiniz? Bu kapsamda neler yapıyorsunuz?
*Grubumuzda tecrübelerimiz ışığında yenilediğimiz “Yaratıcılık ve Yenilikçilik” programı “Bi-fikir”i yürütmekteyiz. Amacımız, çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerini alıp bunları projelere dönüştürmelerini ve sonrasında hayata geçirmelerini desteklemek. Bi-fikir’le ana hedeflerimizden biri, bireysel yaratıcılığı ve yenilikçiliği sürdürülebilir kılmak ve bunu organizasyon kültürü haline dönüştürmek. Ayrıca, grup şirketlerinde yenilikçilikle ilgili geçmişten gelen çeşitli kalite çemberleri, Kaizen ve iyileştirme önerileri sistemleri de yer alıyor. Örneğin, Anadolu Efes’te 2005 yılında faaliyete geçen Efes Kalite Çemberleri, gönüllülük esasıyla çalışma gruplarının kurulmasıyla başlayan, iş yerinde iyileştirme/geliştirme alanları tespit edip bu alanlara önerilerin ve çözümlerin sunulabildiği bir platform. Kalite Çemberleri ile maliyetleri azaltma, inovasyon, verimliliği ve kaliteyi artırma gibi konulara odaklanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz